Bankowy tytuł egzekucyjny. Frankowiczu, jak się obronić przed BTE?
„Frankowiczu”, jak obronić się przed BTE??
Sąd może pozbawić wykonalności bankowy tytuł wykonawczy!
Od 1 sierpnia 2016 r. Sądy nie mogą skutecznie nadawać Bankowym Tytułom Egzekucyjnym klauzul wykonalności, bowiem w tym dniu wszedł w życie wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 14 kwietnia 2015 roku (sygn. akt: P 45/12) uchylający z obowiązującego porządku prawnego przepisy art. 96 i 97 prawa bankowego, które uprawniały banki do wystawiania bankowych tytułów egzekucyjnych.
Link do wyroku Trybunału Konstytucyjnego znajdziesz TU
Pamiętaj jednak, że BTE, które uzyskały klauzulę wykonalności przed 1 sierpnia 2016 r., nadal pozostają skuteczne.
Jeżeli Twojemu Bankowemu Tytułowi Egzekucyjnemu została nadana skutecznie klauzula wykonalności możesz wystąpić do Sądu z powództwem przeciwegzekucyjnym.
Zadaniem tego środka jest umożliwienie kredytobiorcy obrony przed przymusowym wykonaniem tytułu wykonawczego w drodze egzekucji sądowej.
-
Co to jest powództwo przeciwegzekucyjne??
To taki rodzaj powództwa, w którym dłużnik- czyli najczęściej TY przeczy zdarzeniom, na których oparto wydanie klauzuli wykonalności – w szczególności gdy kwestionuje istnienie obowiązku stwierdzonego tytułem egzekucyjnym.
W powództwie tym możesz skutecznie podnieść zarzuty dotyczące wierzytelności Banku objętej bankowym tytułem egzekucyjnym zaopatrzonym w sądową klauzulę wykonalności. Dotyczy to także istnienia odpowiedniej struktury zadłużenia (np. wysokości głównej sumy kredytu, odsetek i ich postaci).
-
Jakie zarzuty możesz podnieść:
-
Zarzut nieprawidłowego wypowiedzenia umowy kredytowej (nadanie oświadczenia o wypowiedzeniu na błędny adres – inny niż Twój aktualny adres zamieszkania).
-
Zarzut niewymagalności roszczenia – gdyż bankowy tytuł egzekucyjny mógł być wystawiony tylko wówczas, gdy bankowi przysługiwała wymagalna wierzytelność wynikająca bezpośrednio z czynności bankowej. Wystawienie dokumentu
z nieprawdziwym oświadczeniem banku w zakresie wymagalności roszczenia jest sprzeczne z przepisem art. 96 ust. 2 prawo bankowe, a co za tym idzie czynność prawna banku zgodnie z art. 58 k.c. jest nieważna i w konsekwencji brak jest podstawy prawnej do nadania wadliwe wystawionemu dokumentowi klauzuli wykonalności. Dokument taki nie posiada cech bankowego tytułu egzekucyjnego. -
Zarzut niewłaściwego określenia struktury zadłużenia kredytowego
w bankowym tytule egzekucyjnym, gdy w umowie kredytowej znajdują się niedozwolone postanowienia określające sposób wypłaty i spłaty kredytu. -
Zarzut nieistnienia roszczenia banku – w skrócie, gdy nie masz długu w stosunku do banku.
-
Zarzut istnienia roszczenia w mniejszej wysokości gdy Twój dług opiewa na inną kwotę niż ta, której żąda bank w bankowym tytule egzekucyjnym.
-
Zarzuty związane z nieważnością umowy kredytowej.
-
Co na to Sądy?
W Sądach zapadają liczne wyroki pozbawiające bankowego tytułu wykonawczego klauzuli wykonalności w procesach dotyczących długów związanych z kredytami „frankowymi”.
W tych sprawach bankowe tytuły egzekucyjne były najczęściej wystawiane na wygórowane kwoty uzyskane na skutek przeliczeń indeksacyjnych, denominacyjnych opartych o klauzule niedozwolone znajdujących się w umowach kredytowych, a te nie wiążą kredytobiorców
z mocy samego prawa.
Oznacza to dla Ciebie tyle, że kwota rzekomego zadłużenia względem banku, którą ten wskazał w tytule jest nieprawidłowa.
Podobne wyroki zapadły np.:
-
W Sądzie Okręgowym w Warszawie sygn. XXV C 272/16, Wyrok z dnia 7 listopada 2017 roku.
-
Sąd Najwyższy sąd oddalił skargę kasacyjną mBank w sprawie pozbawienia wykonalności Bankowego Tytułu Egzekucyjnego, Wyrok z dnia 8 września 2016 (sygn. akt II CSK 750/15).