Przelew na błędne konto – co na to bank?

6 listopada, 2017by Kancelaria Lexnord

Przelew na błędne konto – co można zrobić w takiej sytuacji?

Przelewy to dzisiaj bardzo popularny sposób przekazywania pieniędzy. Dzięki nim w bardzo krótkim czasie możemy przesyłać gotówkę bliskim znajdującym się w dowolnym miejscu na świecie. Chyba nikt dzisiaj nie wyobraża już sobie zakupów w sklepach internetowych bez możliwości wykonania przelewu należności za zakupiony towar w sposób elektroniczny. Wystarczy kilka kliknięć i pieniądze w ciągu kilku sekund znajdą się na rachunku bankowym sprzedawcy. Co jednak w momencie, gdy podczas przepisywania numeru konta popełnimy błąd i wyślemy przelew do obcej osoby? Podczas wpisywania 26 cyfr nietrudno o błąd. Czy można odzyskać tak przelane pieniądze?

 

Autoryzacja przelewu – jakie są wymogi?

Jeszcze do niedawna, aby poprawnie wykonać przelew prawo wymagało oprócz numeru konta bankowego podania również danych osobowych i adresowych odbiorcy. Do dzisiaj wymagania takie pojawiają się w przypadku przelewów międzynarodowych. Zmiany nastąpiły jednak w odniesieniu do przelewów krajowych, gdzie do autoryzacji wymagają obecnie podania jedynie 26-cio cyfrowego numeru.

Pozostałe dane podawane podczas wykonywania transakcji takie jak tytuł czy dane odbiorcy służą tylko jako dane pomocnicze – np. podczas poszukiwania operacji w historii. Wcześniej, w przypadku, gdy przypadkowo przekręcono nazwisko odbiorcy lub adres, przelew podczas weryfikacji był odrzucany jako błędnie zaadresowany. Zabierało to czas i wpływało na opóźnienie całej transakcji. Wprowadzone zmiany znacząco uprościły całą procedurę, zwiększając jednak przy okazji możliwość popełnienia pomyłki w czasie adresowania przelewu.

 

Wysłałeś przelew na nieprawidłowy numer bankowy? Jeszcze nic straconego!

Co jednak zrobić w momencie, gdy już popełniliśmy błąd w numerze konta i zaakceptowaliśmy przelew? W takim przypadku należy jak najszybciej skontaktować się z bankiem i zgłosić pomyłkę. Jeżeli transakcja nie została jeszcze zaksięgowana na koncie, pieniądze powinniśmy otrzymać bardzo szybko. Podobnie jest w przypadku, gdy przelaliśmy pieniądze na nieistniejący numer konta. Bank odbiorcy po weryfikacji takiej płatności powinien automatycznie odesłać pieniądze na rachunek, z którego pochodzą. Jeżeli jednak pieniądze dotarły już do odbiorcy cały proces znacząco się wydłuży.

 

Problemy z odzyskaniem źle przelanych pieniędzy

Przed lipcem 2018 roku o zwrot środków można było wnioskować na podstawie art. 405-414 KC mówiącym o bezpodstawnym wzbogaceniu się i konieczności zwrotu pieniędzy. Jednak w sądzie odbiorcy nierzadko wygrywali sprawy, udowadniając, że wydali już przelane pieniądze. Dodatkowo odbiorcę przelewu chroniła tajemnica bankowa i ustalenie jego danych zależał wyłącznie od dobrej woli banku. Naprzeciw problemom z odzyskiwaniem błędnie przelanych pieniędzy wyszedł ustawodawca i w dniu 27 kwietnia 2018 Prezydent podpisał nowelizację ustawy o usługach płatniczych. Zmiany weszły w życie w lipcu. Dzisiaj można dochodzić swoich praw dużo skuteczniej.

 

Działania, które trzeba podjąć by odzyskać błędnie przelane pieniądze

Żeby odzyskać źle przekazane środki trzeba podjąć kilka działań. W temacie tym wypowiedział się szeroko Rzecznik Finansowy i dla zainteresowanych opracowano poradnik, w którym dowiesz się krok po kroku co należy zrobić w przypadku błędnie dokonanego przelewu. Link do poradnika znajdziesz tutaj.

 

Przelew na błędne konto

Etap 1 – zgłoszenie pomyłki

Zaistniałą pomyłkę należy zgłosić do swojego banku, z którego został zrobiony przelew – można to zrobić zarówno na miejscu w placówce bankowej jak i telefonicznie. Kolejną formą takie zgłoszenia będzie zgłoszenie przez system bankowości elektronicznej. Zazwyczaj banki umożliwiają realizację zgłoszenia w każdym z tych trzech kanałów.

 

Etap 2 i 3 – działanie banku i odbiorcy przelewu

W odpowiedzi na zgłoszenie bank ma 3 dni na kontakt z odbiorcą przelewu i poinformowanie go o błędnie zrealizowanym przelewem. Jeśli adresat przelewu zdecyduje się na oddanie pieniędzy, wówczas zwrot środków następuje na specjalne konto techniczne, które zapewnia pełną anonimowość odbiorcy omyłkowego przelewu. Czas na zwrot to 30 dni od momentu zawiadomienia. Następnie bank po otrzymaniu środków przekazuje je płatnikowi.

 

Brak zwrotu pieniędzy w ustalonym terminie

Gdy działania te okażą się nieskuteczne, nie pozostanie nic innego jak skierowanie sprawy do sądu. Jeśli bowiem odbiorca przelewu odmówi zwrotu pieniędzy lub przelew nie zostanie zrealizowany w ciągu 30 dni, wówczas bank ma prawo ujawnić dane odbiorcy płatnikowi – tak by móc oznaczyć go w treści pozwu jako stronę pozwaną. W praktyce umożliwia to dochodzenie zwrotu błędnie przelanych pieniędzy w sądzie na podstawie przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu.

 

Jesteś w takiej sytuacji? Skontaktuj się z LexNord Kancelaria Prawna Katowice Nasz zespół przeprowadzi Cię przez proces do odzyskania Twoich pieniędzy.

Kancelaria Lexnord

Jesteśmy przede wszystkim dla Was. W naszej pracy kierujemy się bogatym doświadczeniem, wiedzą i empatią. Lexnord - zespół specjalistów, który pomaga konsumentom.

KANCELARIALexnord
LEXNORD Dorota Pilarczyk i Współpracownicy spółka komandytowo-akcyjna z siedzibą w Katowicach KRS: 0000980378, NIP: 9542842409
Meteorologów 7, 40-526 Katowice
ZOBACZGdzie nas znajdziesz?
https://www.lexnord.com/wp-content/uploads/2020/10/mapapolski.png
POZOSTAŃMY W KONTAKCIEMedia społecznościowe
Jesteśmy wszędzie tam gdzie możemy pomóc.