Cesje długów od banku – kilka uwag na temat funduszów sekurytyzacyjnych

28 grudnia, 2017by Kancelaria Lexnord

Cesje długów od banku – kilka uwag na temat funduszów sekurytyzacyjnych

Słysząc tak długą nazwę – niestandaryzowany sekurytyzacyjny fundusz inwestycyjny zamknięty – każdy może być skonsternowany. Tym bardzie w przypadku, w którym otrzymuje się od takiego podmiotu pismo, lub co gorsza, wyrok lub nakaz zapłaty, w którym podmiot ten występuje jako strona powodowa. Stroną pozwaną natomiast jesteś Ty. Z czym możesz mieć do czynienia i co robić w takiej sytuacji – dowiesz się czytając ten wpis.

 

Po pierwsze – nie ignoruj!

Najpewniej pierwszą Twoją myślą jest to, że skoro nie zawierałeś żadnej umowy z takim podmiotem, to nie ma podstaw do tego, by dochodzili od Ciebie jakiejkolwiek zapłaty. Pamiętaj, że przybierając taką postawę milcząco uznajesz dług. Co więcej, wierzytelność rośnie powiększana przez naliczane odsetki i dodatkowe opłaty.  Co należy zatem zrobić, aby skutecznie walczyć z takim podmiotem? Odpowiedź jest prosta – powinieneś skontaktować się z kancelarią, z którą uzgodnisz zasady postępowania. Kontakt do Lexnord znajdziesz klikając w ten link.

 

Czym jest fundusz sekurytyzacyjny?

 Mówiąc o funduszu sekurytyzacyjnym, mamy na myśli rodzaj funduszu inwestycyjnego zamkniętego, którego celem jest nabycie ściśle określonych aktywów. Fundusz sekurytyzacyjny jest to fundusz finansowy, którego działalność w głównej mierze sprowadza się do skupowania wierzytelności od banków, spółek zajmujących się usługami telekomunikacyjnymi, itd.  Podczas sprzedaży dochodzi do tzw. cesji wierzytelności, w wyniku której fundusz nabywa wierzytelność bez poinformowania dłużników o tym procederze. Od tej chwili fundusz skutecznie może dochodzić wierzytelności.

 

NSFIZ – co oznacza ten skrót?

Fundusze sekurytyzacyjne mogą być standaryzowane albo niestandaryzowane. Niestandaryzowany fundusz sekurytyzacyjny może być utworzony jako fundusz z wydzielonymi subfunduszami. Są one wydzielonymi, mniejszymi, podległymi funduszami. Prostym słowy, Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty (NSFIZ) kupuje od podmiotu długi jego klientów i od tego momentu długi danej osoby należą do niego.

 

Jak fundusz NSFIZ przejmuje długi?

Fundusze przejmują długi na zasadzie przetargu. Podmioty wystawiają na sprzedaż wierzytelności wobec swoich klientów. Są to przykładowo: niezapłacone rachunki i faktury czy raty pożyczek czy kredytów. Wygrywa oczywiście ten podmiot, który zaoferuje najwyższą cenę zakupu. Wtedy dochodzi do klasycznej cesji wierzytelności. Przepisy prawa zezwalają na taki proceder i nie jest do tego wymagana zgoda dłużnika (z małymi wyjątkami).

 

Gdy taki podmiot widzisz – zwróć się do prawnika

Przykładowe fundusze działające w Polsce:

Secus NSFIZ, BEST NSFIZ, Hoist NSFIZ, Open Finance NSFIZ, Trigon NSFIZ, Omega NSFIZ, Ultimo NSFIZ, Prokura NSFIZ, Lindorff NSFIZ, Takto NSFIZ, Debito NSFIZ, Debtor NSFIZ, Horyzont NSFIZ, easyDEBT NSFIZ, Fast Finance NSFIZ, Raport NSFIZ, P.R.E.S.C.O. NSFIZ, Kredyt Inkaso NSFIZ.

 

Przykłady spółek obsługujących wierzytelności niestandaryzowanych sekurytyzacyjnych funduszy inwestycyjnych zamkniętych:

Kruk S.A. – Prokura Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty, GetBack S.A., Hoist Polska Sp. z o.o.

Pozew albo nakaz zapłaty od funduszu sekurytyzacyjnego. Jakie kroki podjąć?

W jaki sposób można bronić się w sytuacji, gdy otrzymało się pismo, pozew lub nawet orzeczenie, w którym stroną jest niestandaryzowany fundusz sekurytyzacyjny? Jaką można obrać taktykę obronną? O tym dowiesz się czytając kolejne wpisy na naszym blogu. Serdecznie zapraszam do lektury.

 

 

 

Kancelaria Lexnord

Jesteśmy przede wszystkim dla Was. W naszej pracy kierujemy się bogatym doświadczeniem, wiedzą i empatią. Lexnord - zespół specjalistów, który pomaga konsumentom.

KANCELARIALexnord
LEXNORD Dorota Pilarczyk i Współpracownicy spółka komandytowo-akcyjna z siedzibą w Katowicach KRS: 0000980378, NIP: 9542842409
Meteorologów 7, 40-526 Katowice
ZOBACZGdzie nas znajdziesz?
https://www.lexnord.com/wp-content/uploads/2020/10/mapapolski.png
POZOSTAŃMY W KONTAKCIEMedia społecznościowe
Jesteśmy wszędzie tam gdzie możemy pomóc.