Wady i zalety kredytu hipotecznego

29 stycznia, 2018by Kancelaria Lexnord

Wady i zalety kredytu hipotecznego

 

Właśnie założyłeś rodzinę i w związku z tym na liście Twoich priorytetowych marzeń znajduje się zdobycie własnego dachu nad głową. Jak większość Polaków, nie jesteś jednak milionerem i w związku z tym nie stać Cię na sfinansowanie realizacji tak drogiej inwestycji. Teoretycznie mógłbyś wynająć jakiś lokal, ale zastanawiasz się (i słusznie), czy w konsekwencji w takim wypadku w dłuższej perspektywie czasowej nie zapłacisz więcej niż wynosi wartość całego lokum. Nie chcesz przepłacać za coś, co i tak nigdy nie będzie Twoje, co więcej, w każdej chwili możesz zostać wyrzucony z niego? W tych okolicznościach pozostaje Ci tylko jedno rozwiązanie – kredyt hipoteczny.

 

Co to jest kredyt hipoteczny?

Główna istota kredytów hipotecznych sprowadza się do uzyskiwania określonych środków finansowych w oparciu o hipotekę, czyli zastaw konkretnej nieruchomości. W tych okolicznościach brak zdolności kredytowej na którymkolwiek etapie spłacania pożyczki skutkuje przejęciem nieruchomości przez bank. W większości wypadków jednak tego rodzaju kredyty udostępniane są przede wszystkim ludziom, co do których nie istnieje większe niebezpieczeństwo ich niewypłacalności. Ponadto od dłużnika przed wzięciem kredytu oczekuje się również, że będzie on dysponował kwotą wkładu własnego w wysokości co najmniej 10% wartości danej nieruchomości.

Dzięki kredytom hipotecznym możemy przede wszystkim zrealizować nasze marzenia, które w innym wypadku nigdy nie mogłyby być spełnione.

Zalety kredytu hipotecznego

Dzięki kredytom hipotecznym możemy przede wszystkim zrealizować nasze marzenia, które w innym wypadku nigdy nie mogłyby być spełnione. Tego rodzaju inwestycje z reguły w dłuższej perspektywie czasowej okazują się bardzo opłacalne, a to ze względu na fakt nieustannie wzrastających cen nieruchomości. Stąd też, kiedy tylko staną się one naszą własnością, można je później odsprzedać z ogromnym zyskiem. Warto też wziąć pod uwagę bardzo atrakcyjne, znacznie niższe niż w przypadku innych rodzajów kredytów oprocentowanie.

Odsetki, które trzeba będzie zapłacić bankowi, nie powinny być zatem zbyt wysokie (na pewno nie zrujnują naszej kieszeni). Jeśli nie chcemy sprzedawać uzyskanej w ten sposób nieruchomości, warto później przekazać ją w spadku swemu potomstwu. Kredyty hipoteczne poleca się głównie tym osobom, które posiadają wysoką kwotę wkładu własnego. W takim wypadku bowiem spłata wszelkich należności względem banku przebiega znacznie szybciej, co przekłada się też na wcześniejszy termin przejęcia danego domu czy mieszkania na własność. Jeśli pragniesz stabilizacji oraz chcesz zapewnić sobie i swoim najbliższym bezpieczny start w przyszłość, kredyt hipoteczny to rozwiązanie stworzone wprost dla Ciebie!

Wady kredytu hipotecznego

Uzyskanie kredytu hipotecznego wcale nie jest taką prostą sprawą, jakby się to mogło wydawać na pierwszy rzut oka. Warunki jego otrzymania z reguły są bardzo wygórowane, dodatkowo trzeba przy tym spełnić mnóstwo wymagań formalnych. Dlatego też jedynie w nielicznych wypadkach na tego rodzaju rozwiązanie mogą pozwolić sobie młode osoby, które dopiero co rozpoczęły pracę zawodową, a w związku z tym ich historia kredytowa jest jeszcze bardzo uboga. Trzeba także pamiętać o tym, że kredyty hipoteczne są jednym ze sposobów banków na pomnożenie ich zysków, dlatego też z tego rodzaju rozwiązaniami zwykle wiążą się różne dodatkowe opłaty, np.:

  • ubezpieczenia,
  • prowizje,
  • marże.

Wybierając odpowiedni kredyt hipoteczny, trzeba zatem zwrócić uwagę m.in. na te kwestie. Oprócz tego, trzeba mieć świadomość długoterminowości takiej inwestycji. Dlatego też tak istotne jest, aby oferta, z której korzystamy, pozwalała nam na spłacanie naszych zobowiązań w odpowiednio niskich ratach, nienadwerężających zanadto domowego budżetu.

Mimo wszystko wydaje się jednak, że zalety kredytów hipotecznych znacznie przewyższają ewentualne niedogodności z nimi związane. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie przede wszystkim dla tych, którzy pragną mieć własne mieszkanie i dysponują odpowiednią kwotą własnego wkładu. W ten sposób mogą oni relatywnie niskim kosztem spełnić swoje marzenia o własnym M.

Kancelaria Lexnord

Jesteśmy przede wszystkim dla Was. W naszej pracy kierujemy się bogatym doświadczeniem, wiedzą i empatią. Lexnord - zespół specjalistów, który pomaga konsumentom.

KANCELARIALexnord
LEXNORD Dorota Pilarczyk i Współpracownicy spółka komandytowo-akcyjna z siedzibą w Katowicach KRS: 0000980378, NIP: 9542842409
Meteorologów 7, 40-526 Katowice
ZOBACZGdzie nas znajdziesz?
https://www.lexnord.com/wp-content/uploads/2020/10/mapapolski.png
POZOSTAŃMY W KONTAKCIEMedia społecznościowe
Jesteśmy wszędzie tam gdzie możemy pomóc.