5 rzeczy, których nie rób przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego

5 lutego, 2018by Kancelaria Lexnord

5 rzeczy, których nie rób przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego

 

Myślisz o zakupie domu lub mieszkania, ale nie masz odpowiednich środków na realizację swojego marzenia? Na szczęście może się ono urzeczywistnić dzięki kredytom hipotecznym. Jeśli planujesz długoterminową inwestycję i posiadasz odpowiednią kwotę, którą mógłbyś przeznaczyć na własny wkład, taki kredyt jest idealnym rozwiązaniem dla Ciebie. Ale uważaj, nie dostaniesz tych środków od ręki, nawet jeśli teoretycznie spełniasz wszystkie warunki ku temu. Dlaczego tak się dzieje? Wszystko zależy od tego, jakie decyzje podejmiesz tuż przed rozpoczęciem starań o te kredyt. Jeśli nie chcesz zostać na przysłowiowym lodzie, musisz uświadomić sobie, czego pod żadnym pozorem nie powinieneś robić, aby móc liczyć na fundusze z kredytu hipotecznego. Nie wolno Ci zatem…

Kredyt

 1. …zmieniać pracy…

Nawet jeśli Twój nowy pracodawca ofiaruje Ci lepsze warunki pracy oraz wyższą pensję, odejście z jednej pracy do drugiej zwykle wiąże się z odwleczeniem przez bank decyzji o przyznaniu kredytu hipotecznego co najmniej o kilka tygodni, a czasem nawet miesięcy. Jest to spowodowane koniecznością zaprezentowania bankowi swoich nowych stawek płacowych, co czyni się dzięki zaświadczeniom o wysokości wynagrodzenia. Niekiedy instytucji przyznającej kredyt w takim wypadku wystarczy jedno takie zaświadczenie, czasem jednak zdarza się, że wymaganych jest co najmniej kilka tego typu dokumentów. W najgorszym wypadku na decyzję kredytową możesz zatem czekać nawet pół roku, zanim historia wysokości Twojej pensji się uwiarygodni.

2. … rozpoczynać działalności gospodarczej…

Jeśli akurat zakładasz własną firmę, musisz wiedzieć, że Twoje szanse na szybkie uzyskanie kredytu hipotecznego praktycznie maleją do zera. W takim wypadku nie wystarczy już miesiąc czy dwa zwłoki, banki honorują bowiem zaświadczenia o dochodach firmy dopiero po upływie co najmniej roku od rozpoczęcia jej działalności. Zdarzają się nawet instytucje finansowe, które podejmują tego rodzaju decyzje dopiero wówczas, kiedy właściciel przedsiębiorstwa udokumentuje swoje dochody z dwóch lat działalności. Dążąc do szybkiego uzyskania kredytu hipotecznego, lepiej zatem odłóż na później swoje marzenia o samodzielności gospodarczej. Jak to mówią, firma nie zając, nie ucieknie, a kredyt hipoteczny… niestety może.

3. …zaciągać innych kredytów…

Musisz mieć świadomość, że największa zdolność kredytowa cechuje Cię wtedy, kiedy ciąży na Tobie tylko jedno zobowiązanie pożyczkowe. Im więcej kredytów, tym zatem maleje Twoja zdolność do ich spłaty. Banki doskonale zdają sobie z tego sprawę, dlatego znacznie mniej chętnie udzielają kredytów hipotecznych osobom, które nie spłaciły jeszcze wszystkich swoich wcześniejszych zobowiązań. Oczywiście, w takiej sytuacji, argumentem przemawiającym na Twoją korzyść mogą być wysokie zarobki, jednak chyba lepiej nie kusić losu. Brak długów na Twoim koncie to jedno z najważniejszych świadectw Twojej sumienności i rzetelności oraz gwarancja terminowej spłaty wszystkich rat.

4. …iść na zwolnienie lekarskie…

Wiadomo, choroba nie wybiera, niemniej jednak może skomplikować Twoje plany odnośnie własnego M. Nie ma tutaj zasadniczo znaczenia, że na L4 także pobierasz pensję, tylko w nieco zmniejszonej wysokości. Banki postrzegają długotrwałe zwolnienia lekarskie jako argument przeciwko przyznawaniu kredytu hipotecznego, ich zdaniem bowiem osoba mająca kłopoty zdrowotne to mało wiarygodny i niepewny partner. A zatem, żeby myśleć o kredycie hipotecznym, musisz najpierw mieć końskie zdrowie.

5. … wygenerować zbyt dużych kosztów w firmie

Wysokie koszty prowadzenia firmy zwykle idą w parze z dochodami, ale w bardziej długoterminowej perspektywie. Jeśli tuż przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny wygenerujesz większą stratę w swojej działalności, automatycznie obniżysz swój średni miesięczny dochód. Tym samym spadnie Twoja wiarygodność w oczach banku. Instytucje finansowe znacznie chętniej przyznają kredyty właścicielom firm generujących większe dochody, dlatego nie zdziw się, jeśli niższy przychód – nawet czasowy – wpłynie negatywnie na decyzję kredytową banku względem Ciebie.

Kancelaria Lexnord

Jesteśmy przede wszystkim dla Was. W naszej pracy kierujemy się bogatym doświadczeniem, wiedzą i empatią. Lexnord - zespół specjalistów, który pomaga konsumentom.

KANCELARIALexnord
LEXNORD Dorota Pilarczyk i Współpracownicy spółka komandytowo-akcyjna z siedzibą w Katowicach KRS: 0000980378, NIP: 9542842409
Meteorologów 7, 40-526 Katowice
ZOBACZGdzie nas znajdziesz?
https://www.lexnord.com/wp-content/uploads/2020/10/mapapolski.png
POZOSTAŃMY W KONTAKCIEMedia społecznościowe
Jesteśmy wszędzie tam gdzie możemy pomóc.