Ubezpieczenie po wypadku w Anglii – co musisz wiedzieć?

12 marca, 2018by Kancelaria Lexnord

Ubezpieczenie po wypadku w Anglii – co musisz wiedzieć?

 

Wyspy Brytyjskie to jeden z najpopularniejszych kierunków wyjazdów zagranicznych Polaków. Obecnie mieszka tam i pracuje wielu naszych rodaków, dla których Anglia stała się drugim domem. Także i tam może się jednak zdarzyć wypadek, czy to drogowy, czy też w pracy. Każdemu takiemu zdarzeniu losowemu z reguły towarzyszą bardzo silne emocje oraz intensywnie przeżywane wzburzenie, które może nieco hamować jasność myślenia. W takich sytuacjach nie wolno jednak poddawać się uczuciom, trzeba bowiem pomyśleć o tym, w jak najszybszy i najprostszy sposób uzyskać środki z należnego odszkodowania. Jak to zrobić? Wystarczy przeczytać niniejszy artykuł.

 

Jeśli w wyniku wypadku w Anglii doznałeś jakiegoś uszczerbku na zdrowiu, a zdarzenie to nie powstało z Twojej winy, możesz otrzymać zadośćuczynienie za doznane cierpienie, zarówno psychicznego, jak i fizycznego charakteru.

Wypadki drogowe

Kategoria ta swym zasięgiem obejmuje wiele różnych zdarzeń, są to bowiem nie tylko stłuczki i kolizje pojazdów, ale także potrącenie pieszych, wypadki z udziałem motocyklistów, zdarzenia spowodowane niedostosowaniem szybkości jazdy do warunków panujących na drodze itp. Niezależnie od rodzaju wypadku, w którym uczestniczyliśmy, nasze odszkodowanie zostanie wypłacone ze środków zgromadzonych na koncie ubezpieczeniowym sprawcy. Nawet jeśli kierowca, który zawinił, uciekł z miejsca wypadku, sprawa nie jest wbrew pozorom wcale przegrana. Można bowiem skorzystać z pomocy specjalnej instytucji, czyli Motors Insuers’Bureau. Organizacja ta wypłaca bowiem poszkodowanym uczestnikom ruchu drogowego odpowiednie kwoty zadośćuczynienia, wtedy gdy w wypadku brali udział kierowcy nie posiadający ważnego ubezpieczenia. Trzeba jednak udowodnić, że wspomniana osoba rzeczywiście popełniła błąd, w wyniku którego doszło do wypadku drogowego. Warto już na miejscu zadbać o zebranie odpowiednich danych od sprawcy, przesłuchanie świadków zdarzenia oraz spisanie danych rejestracyjnych pojazdów biorących udział w kolizji. Na miejscu zdarzenia powinna pojawić się policja, warto też zrobić zdjęcia ułatwiające oględziny. Odszkodowanie uzyskuje się na podstawie odpowiednich dokumentów, niekiedy jednak niezbędna okazuje się interwencja prawnika. Jeśli uczestniczyłeś w wypadku w charakterze pasażera busa czy taksówki i odniosłeś jakieś poważniejsze obrażenia, swoich roszczeń powinieneś dochodzić albo u sprawcy wypadku, albo u instytucji odpowiedzialnej za stan dróg. Możliwe jest także pozwanie zarządcy dróg.

Kontakt z firmą ubezpieczeniową

Jeśli byłeś uczestnikiem kolizji, powinieneś zgłosić ten fakt firmie ubezpieczeniowej, z która współpracujesz. Należy przekazać jej wszystkie zgromadzone przez siebie dane i pozostawić wszystkie te sprawy w rękach doświadczonych agentów. Zazwyczaj kontaktują się oni z firmą ubezpieczeniową drugiego kierowcy, ustalając przebieg wypadku i jego sprawcę. Nierzadko obie strony zostają uznane za współwinne zdarzenia. Jeśli w zdarzeniu nie brał udziału żaden inny pojazd (np. uderzyłeś samochodem w drzewo) możesz po przekazaniu stosownej informacji firmie ubezpieczeniowej zrzec się odszkodowania. Dzieje się tak zazwyczaj wtedy, gdy występuje wysoki koszty naprawy w porównaniu do straty preferencyjnych składek będą znacznie niższe. Nawet jeśli sprawca wypadku wypłaci ci odszkodowanie w gotówce, nie powinieneś kryć tego faktu przed ubezpieczycielem. W takim wypadku na swoje własne życzenie nie pobierasz jednak żadnego odszkodowania.

Jakie zadośćuczynienie można otrzymać?

Jeśli w wyniku wypadku w Anglii doznałeś jakiegoś uszczerbku na zdrowiu, a zdarzenie to nie powstało z Twojej winy, możesz otrzymać zadośćuczynienie za doznane cierpienie, zarówno psychicznego, jak i fizycznego charakteru. Zostaną Ci także zwrócone koszty leczenia i rehabilitacji, a także wydatki poniesione na naprawę pojazdu i wynajęcie zapasowego samochodu na czas niezdatności do użytku poprzedniego. Jeśli w wyniku obrażeń nie mogłeś pracować zawodowo, również należy Ci się rekompensata w odpowiedniej wysokości. Warto mieć świadomość, że pomoc prawników w tego typu sprawach jest w Anglii bezpłatna, dlatego te naprawdę warto walczyć o swoje, nawet mimo nieznajomości języka angielskiego.

Kancelaria Lexnord

Jesteśmy przede wszystkim dla Was. W naszej pracy kierujemy się bogatym doświadczeniem, wiedzą i empatią. Lexnord - zespół specjalistów, który pomaga konsumentom.

KANCELARIALexnord
LEXNORD Dorota Pilarczyk i Współpracownicy spółka komandytowo-akcyjna z siedzibą w Katowicach KRS: 0000980378, NIP: 9542842409
Meteorologów 7, 40-526 Katowice
ZOBACZGdzie nas znajdziesz?
https://www.lexnord.com/wp-content/uploads/2020/10/mapapolski.png
POZOSTAŃMY W KONTAKCIEMedia społecznościowe
Jesteśmy wszędzie tam gdzie możemy pomóc.