Jak uzyskać wysokie odszkodowanie po wypadku?

26 marca, 2018by Kancelaria Lexnord

Jak uzyskać wysokie odszkodowanie po wypadku?

 

Wypadki – zwłaszcza tragiczne w skutkach – to coś, czego nie życzy się nikomu, nawet największemu wrogowi. Prawda jest jednak taka, że mogą one przydarzyć si niemal każdemu. Także i Tobie. Możesz oczywiście próbować uchronić się przed nimi, nie wszystkie sytuacje jednakże da się przewidzieć. Warto zatem pomyśleć o tym, w jaki sposób zapewnić sobie możliwie jak najwyższe odszkodowanie. W tym aspekcie często jednak pojawia się pewien problem. O ile w przypadku uszkodzenia jakiejś rzeczy materialnej, np. samochodu oczekuje się całkowitego lub przynajmniej znacznego pokrycia kosztów związanych z jej naprawą lub wymianą na nowy przedmiot, o tyle nie do końca wiadomo, jaką kwotę oczekiwać w wypadku odniesienia urazu lub śmierci bliskiej osoby. Czy taką tragedię da się w ogóle wycenić?

 

 

Jeśli ofiara okaże się trwale lub tymczasowo niezdolna do wykonywania jakiejkolwiek pracy, przysługuje jej również prawo do otrzymania dożywotniej lub doraźnej renty rekompensującej poniesione straty.

Co należy się ofierze wypadku za doznane urazy fizyczne i psychiczne?

Jeśli Ty lub Twój krewny ulegliście wypadkowi nie z własnej winy, możecie domagać się od sprawcy (a właściwie od jego ubezpieczyciela) całkowitego pokrycia kosztów leczenia. Trzeba także wziąć pod uwagę możliwość otrzymania odpowiedniej kwoty za doznane cierpienie tak o charakterze fizycznym, jak i psychicznym. Wszystkie te kwestie regulują odpowiednie przepisy Kodeksu cywilnego. Zgodnie z nimi poza wydatkami poniesionymi na leczenie oraz kwotą zadośćuczynienia za cierpienie fizyczne i psychiczne można domagać się również od ubezpieczyciela sprawcy pokrycia kosztów przygotowania do wykonywania innej pracy, jeśli na skutek wypadku utraciliśmy zdolność zawodową w dotychczasowej profesji.

Jeśli ofiara okaże się trwale lub tymczasowo niezdolna do wykonywania jakiejkolwiek pracy, przysługuje jej również prawo do otrzymania dożywotniej lub doraźnej renty rekompensującej poniesione straty. Jeśli na skutek wypadku ofiara poniosła śmierć, jej rodzinie należy się zwrot kosztów pochówku wraz z zadośćuczynieniem pieniężnym stosownej wysokości za utratę najbliższej osoby. W przypadku, gdy zmarły miał małoletnie dzieci na utrzymaniu, należy im się świadczenie alimentacyjne. Pogorszenie się warunków materialno-bytowych rodziny ofiary na skutek jej śmierci lub poważnych uszkodzeń ciała także pociąga za sobą obowiązek wypłaty odszkodowania pokrzywdzonym.

Pewne pieniądze

W niektórych wypadkach, abyś mógł liczyć na odszkodowanie, powinny zajść określone okoliczności (np. zubożenie rodziny czy też utrata zdolności do pracy). Musisz mieć jednak świadomość, że są również takie wydatki, na których zwrot możesz liczyć niemal od ręki. Są to koszty leczenia, a także pogrzebu zmarłego. Od zakładu ubezpieczeń sprawcy wypadku wymaga się, aby opłacił on wszelkie wydatki związane z leczeniem ofiary, także wtedy, jeśli ona lub jej rodzina zdecydują się na leczenie w systemie prywatnym. Jeśli ubezpieczyciel uzna, że któreś wydatki są nieuzasadnione, musi to udowodnić przed sądem.

Jak otrzymać odszkodowanie?

Można łatwo zauważyć, że rekompensaty za doznane szkody występują w różnych odmianach. Zanim zatem złoży się pozew o odszkodowanie, trzeba najpierw się zastanowić, na jaką kwotę można realnie liczyć w danym przypadku. Należy rozważyć, jakie szkody zostały poniesione w wyniku wypadku i w jaki sposób wpłynie to na wysokość wypłaty. Oszacowywaniem realnie możliwej do uzyskania kwoty odszkodowania zajmują się kancelarie odszkodowawcze, które zazwyczaj dysponują odpowiednim po temu doświadczeniem. Nie warto zaniżać wartości swych roszczeń, im większa wartość pozwu, tym bardziej prawdopodobne stają się szanse uzyskania wysokiej kwoty zadośćuczynienia, nawet przy uzyskaniu jedynie niewielkiej części żądanej kwoty. Z drugiej jednak strony, trzeba też mieć świadomość, że im wyższa wartość obiektu sporu, tym bardziej rośnie koszt złożenia pozwu. Opłata taka w niektórych wypadkach może wynosić nawet 100 tys. zł. Warto zatem wziąć to wszystko pod uwagę wtedy, gdy ustala się kwotę roszczenia. W takich kwestiach należy się przede wszystkim poradzić osób zajmujących się zawodowo tymi sprawami, czyli radców prawnych.

Kancelaria Lexnord

Jesteśmy przede wszystkim dla Was. W naszej pracy kierujemy się bogatym doświadczeniem, wiedzą i empatią. Lexnord - zespół specjalistów, który pomaga konsumentom.

KANCELARIALexnord
LEXNORD Dorota Pilarczyk i Współpracownicy spółka komandytowo-akcyjna z siedzibą w Katowicach KRS: 0000980378, NIP: 9542842409
Meteorologów 7, 40-526 Katowice
ZOBACZGdzie nas znajdziesz?
https://www.lexnord.com/wp-content/uploads/2020/10/mapapolski.png
POZOSTAŃMY W KONTAKCIEMedia społecznościowe
Jesteśmy wszędzie tam gdzie możemy pomóc.