Wszystko, co musisz wiedzieć o OC

3 kwietnia, 2018by Kancelaria Lexnord

Wszystko, co musisz wiedzieć o OC

 

Obowiązek posiadania polisy OC dotyczy wszystkich kierowców (czy też szerzej rzecz ujmując, właścicieli pojazdów), a środki z niej pochodzące w razie spowodowania jakiegoś wypadku lub stłuczki z innym samochodem służą pokryciu kosztów związanych z naprawą pojazdu ofiary. Te dwa podstawowe fakty są powszechnie znane i nie podlegają raczej żadnej dyskusji. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że na tych sprawach nie kończy się bynajmniej zakres ochrony oferowanej przez ubezpieczenia OC. Zaznajomić się z innymi kwestiami dotyczącymi tej polisy powinny przede wszystkim te osoby, które w najbliższym czasie chcą sprzedać lub kupić samochód albo wyjechać za granicę. Niemniej jednak zaleca się posiadanie takiej wiedzy w przypadku wszystkich użytkowników samochodów.

 

OC

Najważniejsze fakty

Warto mieć świadomość, że poszkodowani w wypadku lub kolizji drogowej mogą zgłosić się do ubezpieczyciela po wypłatę odszkodowania w terminie 3 lat od chwili uzyskania wiadomości o powstałej szkodzie, przy czym szkoda taka nie powinna pojawić się wcześniej niż 10 lat do momentu jej zgłoszenia w firmie ubezpieczeniowej sprawcy. Mimo wszystko zaleca się jak najszybsze powiadamianie o takich sprawach ubezpieczyciela, gdyż można wówczas realnie ocenić zniszczenia, co przyspiesza wypłatę należnych pieniędzy. Oprócz tego, dobrze jest wiedzieć, że niektóre firmy przystąpiły do tzw. BLS, czyli specjalnej umowy, na mocy której poszkodowany w wypadku może zgłaszać się po odszkodowanie do własnej firmy ubezpieczeniowej, a niekoniecznie musi czynić to ubezpieczyciela sprawcy. Jeśli porównamy składki kilku ubezpieczycieli, może okazać się, że oszczędności ze współpracy z najtańszą mogą wynosić nawet kilkaset złotych. Różnice te wynikają przede wszystkim z odmiennych w różnych firmach kryteriów naliczania wysokości składek. Jeśli kupujemy samochód z OC, musimy liczyć się z tym, że przejmujemy tym samym wszelkie zobowiązania (także jeśli chodzi o konieczność zapłaty zaległych rat) oraz prawa poprzedniego właściciela z tego tytułu. W takim wypadku czas rozwiązania umowy przypada jednak na wskazany w niej termin.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Osoby, które spowodowały wypadek lub stłuczkę, często martwią się, że fakt ten wpłynie na wyzerowanie dotychczasowych składek. Niepotrzebnie. Co prawda, uczyniona szkoda oddziałuje na utratę niektórych zniżek, nigdy jednak konto danej osoby nie zostanie wyczyszczone do zera. Rabaty za bezszkodową jazdę są zazwyczaj bardzo wysokie i wynoszą nawet ok. 70%, po spowodowanym wypadku natomiast obniżają się o kilkanaście lub kilkadziesiąt punktów procentowych, nigdy jednak nie dochodzą one do poziomu 0% w przypadku kierowców z dłuższym stażem jazdy.

Ubezpieczyciel nie bierze odpowiedzialności za szkody poczynione przez sprawcę umyślnie, na przykład na skutek jazdy w stanie nietrzeźwości, zanieczyszczenia środowiska w wyniku na przykład uszkodzenia cysterny, utratę pieniędzy albo wartościowych przedmiotów. Sprawca będzie musiał pokryć szkody z własnej kieszeni także wtedy, gdy zbiegł z miejsca zdarzenia. Zasięg świadczeń związanych z OC rozciąga się także na kraje Unii Europejskiej, a także te, które sygnowały tzw. Porozumienie Wielostronne. Ponadto Zielona Karta OC uprawnia do korzystania z tego ubezpieczenia w niektórych innych krajach.

Co w przypadku nieubezpieczonych aut?

Obligatoryjność składek OC upoważnia Fundusz Gwarancyjny do nakładania na nieubezpieczonych kierowców mandatów, które mogą wynosić nawet kilka tysięcy złotych za kilkunastodniowe poruszanie się bez ważnego ubezpieczenia. Odnosi się to również do niepoddanych złomowaniu i niewyrejestrowanych pojazdów, którymi od lat nikt nie jeździł. Oznacza to, że właściciele tych pojazdów także są zobligowani do opłacenia w takim wypadku należnej polisy. Wypadki spowodowane przez kierowców nieubezpieczonych samochodów, których dodatkowo nie są oni właścicielami, powinny być opłacone tak przez samego sprawcę, jak i właściciela samochodu. Zanim pożyczysz od kogoś samochód, lepiej sprawdź zatem, czy posiada on ważną polisę OC.

Kancelaria Lexnord

Jesteśmy przede wszystkim dla Was. W naszej pracy kierujemy się bogatym doświadczeniem, wiedzą i empatią. Lexnord - zespół specjalistów, który pomaga konsumentom.

KANCELARIALexnord
LEXNORD Dorota Pilarczyk i Współpracownicy spółka komandytowo-akcyjna z siedzibą w Katowicach KRS: 0000980378, NIP: 9542842409
Meteorologów 7, 40-526 Katowice
ZOBACZGdzie nas znajdziesz?
https://www.lexnord.com/wp-content/uploads/2020/10/mapapolski.png
POZOSTAŃMY W KONTAKCIEMedia społecznościowe
Jesteśmy wszędzie tam gdzie możemy pomóc.