Bankomat/wpłatomat połknął pieniądze – co robić?

9 kwietnia, 2018by Kancelaria Lexnord

Bankomat/wpłatomat połknął pieniądze – co robić?

 

Mechanizacja świata z biegiem lat zatacza coraz szersze kręgi. Automatyzacja obecnie dotyczy różnych sfer ludzkiego życia, także płaszczyzny finansowej. Dzisiaj, aby podjąć określoną sumę pieniędzy, nie trzeba wcale udawać się do banku – wystarczy skorzystać z jednego z bankomatów rozsianych licznie po większych i mniejszych miasteczkach w Polsce i na świecie. Tu jednak pojawia się pytanie – czy to rzeczywiście jest bezpieczny sposób na przejęcie gotówki? Co zrobić, gdy pomimo dokonanej formalnie wypłaty, pieniądze wciąż nie znajdują się bezpiecznie w naszym portfelu? Sytuacje połknięcia przez bankomat wypłacanych pieniędzy wcale nie należą do rzadkości. Dlatego powinieneś wiedzieć, jak skutecznie zapobiegać tego rodzaju okolicznościom.

 

Sytuacje połknięcia przez bankomat wypłacanych pieniędzy wcale nie należą do rzadkości. Dlatego powinieneś wiedzieć, jak skutecznie zapobiegać tego rodzaju okolicznościom.

Pierwsze kroki

W przypadku, gdy bankomat nie wypłacił Ci należnych pieniędzy, przed wszystkim musisz wziąć głęboki oddech i uspokoić się. Nie martw się taka sytuacja – choć irytująca – nie jest na szczęście nieodwracalna, choć z drugiej strony musisz także mieć świadomość konieczności podjęcia pewnych kroków na drodze do odzyskania gotówki. Pospiesz się – im szybciej zaczniesz działać, tym lepiej dla Ciebie i Twoich pieniędzy.

Reklamacja do banku – treść, sposoby składania

Jeśli bankomat czy wpłatomat bezprawnie zagarnął Twoje pieniądze, powinieneś niezwłocznie złożyć reklamację w banku. Opisz w niej szczegółowo to, co Cię spotkało, podając różne detale transakcji tak, aby bank mógł ją w miarę szybko zidentyfikować i potwierdzić jej faktyczne zaistnienie. Nie oddalaj się zbyt szybko od bankomatu, warto bowiem, żebyś zwrócił uwagę na to, jakim numerem seryjnym legitymuje się dane urządzenie oraz jaka treść komunikatu wyświetliła się na ekranie. Jeśli to tylko możliwe, dobrze jest zrobić stosowne zdjęcia dokumentujące całą sytuację. Reklamacja winna zawierać także datę oraz godzinę próby dokonania transakcji. Nieistotne jest to, klientem którego banku jesteś, procedury składania reklamacji w każdym banku wyglądają dokładnie tak samo. Reklamację możesz złożyć osobiście w odpowiednim oddziale banku lub za pośrednictwem poczty, czy to tradycyjnej, czy też elektronicznej. Jakkolwiek forma pisemna takiej reklamacji jest jak najbardziej zalecana, możesz to uczynić także ustnie – albo bezpośrednio w banku, albo przez telefon, dzwoniąc na udostępnioną w tym celu infolinię.

Czas oczekiwania

Na rozpatrzenie złożonej reklamacji bank zwyczajowo ma 30 dni, w tym czasie powinieneś już zatem otrzymać stosowne wyjaśnienia oraz zaległe pieniądze. Nie martw się jednak brakiem odpowiedzi po upływie miesiąca od złożenia reklamacji, niekiedy bowiem – zwłaszcza jeśli występują jakieś problemy weryfikacyjne, bank może przedłużyć termin odpowiedzi o kolejne trzydzieści dni. W tym okresie dokonuje się weryfikacji wszystkich zaistniałych w sprawie okoliczności. W pierwszym rzędzie bada się zatem stan bankomatu, sprawdzając przebieg transakcji z tego dnia oraz licząc zawartą w sprzęcie gotówkę – wszystko po to, by upewnić się, czy należne nam pieniądze nie są obecnie traktowane jako nadwyżka budżetu osobistego. W większości wypadków bowiem awarie bankomatów uniemożliwiające wypłatę pieniędzy polegają na zatrzymaniu gotówki w trakcie jej przekazywania przez kasetę nominałową. Jeśli okaże się, że w bankomacie jest większa suma pieniędzy niż kwota przeznaczona na transakcję w danym dniu, wspomniana nadwyżka stanowi właśnie kwotę, której nie otrzymaliśmy. W takim wypadku pieniądze trafiają z powrotem na konto użytkownika, czyli tam, skąd zostały wzięte.

Jeśli nie pobraliśmy wydanych pieniędzy…

Zdarzają się też sytuacje – i to wcale nierzadko – gdy ktoś przez zapomnienie nie zabierze wypłaconych przez bankomat pieniędzy. W takiej sytuacji można także złożyć reklamację, o ile ktoś nie zdążył już zabrać naszych pieniędzy. Większość bankomatów automatycznie cofa gotówkę leżącą w kasecie przez pół minuty. W takim wypadku można ją odzyskać, składając odpowiednią reklamację wraz z wyjaśnieniem całej sprawy.

 

Kancelaria Lexnord

Jesteśmy przede wszystkim dla Was. W naszej pracy kierujemy się bogatym doświadczeniem, wiedzą i empatią. Lexnord - zespół specjalistów, który pomaga konsumentom.

KANCELARIALexnord
LEXNORD Dorota Pilarczyk i Współpracownicy spółka komandytowo-akcyjna z siedzibą w Katowicach KRS: 0000980378, NIP: 9542842409
Meteorologów 7, 40-526 Katowice
ZOBACZGdzie nas znajdziesz?
https://www.lexnord.com/wp-content/uploads/2020/10/mapapolski.png
POZOSTAŃMY W KONTAKCIEMedia społecznościowe
Jesteśmy wszędzie tam gdzie możemy pomóc.