Jak zrezygnować z polisolokaty?

11 czerwca, 2018by Kancelaria Lexnord

Jak zrezygnować z polisolokaty?

 

Jakiś czas temu na polskim rynku pojawiła się oferta polisolokaty. Mniej zorientowanym w całej sytuacji klientom prezentowano je jako wyjątkowo bezpieczny produkt, którego nabycie nie wiąże się właściwie z żadnym ryzykiem. Niestety, wiele osób dało się w ten sposób oszukać, niejednokrotnie bezpowrotnie tracąc cały dorobek życia. Liczbę polskich klientów, którzy padli ofiarą takiego procederu szacuje się na 5 milionów, co oznacza, że niemal co ósmy Polak, nie bacząc na konsekwencje, zdecydował się na jej zakup.

 

Problemy z polisolokatami wynikają przede wszystkim ze zbytniej zawiłości treści umów podpisywanych z ubezpieczycielami, co prowadziło do ich niewłaściwego rozumienia. 

O co chodzi z tymi polisolokatami?

Problemy z polisolokatami wynikają przede wszystkim ze zbytniej zawiłości treści umów podpisywanych z ubezpieczycielami, co prowadziło do ich niewłaściwego rozumienia. Często postanowienia zawarte w umowie zostają przez sąd uznane za niedozwolone bądź sąd stwierdza ich nieważność. Tu najpopularniejszą jest tzw. ” opłata za wykup ”. Często klienci, którzy przestali opłacać miesięczne składki zostali obarczeni horrenadalnymi opłatami likwidacyjnymi oraz często zostawali pozbawieni środków zebranych na polisolokacie. Skuteczne działania profesjonalistów mogą przynieść pozytywne rezulaty. w obronie konsumentów staje Rzecznik Finansowy oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.  Rodzi to skutek w postaci braku skuteczności określonego postanowienia i występująca w umowie klauzula nie wiąże stron. Obecnie podjęcie pieniędzy z polisolokaty wiąże się z koniecznością zapłaty niemal całej sumy. Można jednak skutecznie się przed tym uchronić, nie płacąc za to nawet złotówki. Wystarczy z niej zrezygnować w odpowiednim czasie 

Najpopularniejsze sposoby rezygnacji z polisolokat

Rezygnacja z polisolokaty w pierwszym rzędzie wymaga przeprowadzenia odpowiednich rozmów z przedstawicielem firmy ubezpieczeniowej, której dotyczy konkretna polisolokata, zazwyczaj kupowana w banku albo u doradcy.  O przyszłości polisolokaty decyduje jednak przede wszystkim ubezpieczyciel, dlatego trzeba uczynić wszystko, aby przekonać go o bezprawności pobierania kolejnych opłat. Bardzo ważnym elementem jst też pytanie o ewentualną wysokość kwoty otrzymanej po rezygnacji  z polisolokaty. Często rozmowy te będą kończyć się fiaskiem, dlatego niezbędne będzie podjęcie kolejnych kroków. Jeśli pomimo wytoczonych argumentów prawnych firma ubezpieczeniowa nie zgodzi się na wypłatę środków z polisolokaty warto zwrócić się z tą sprawą do rzecznika finansowego, w którego zakresie kompetencji leży prowadzenie mediacji pomiędzy klientem a towarzystwem ubezpieczeniowym – na tym ostatnim ciąży obowiązek rzetelnego uzasadnienia odmowy. Za mediację trzeba będzie zapłacić ok. 50 zł, jakkolwiek istnieje możliwość zwolnienia od tej opłaty na określonych zasadach.

Jeśli mediacje nie przyniosą pozytywnego skutku, trzeba wystąpić na drogę sądową, podpierając się przy tym opinią rzecznika. Pozew można złożyć albo w formie indywidualnej albo zbiorowej – w tym ostatnim wypadku możesz skorzystać z możliwości dołączenia się do już trwających procesów osób poszkodowanych, to rozwiązanie wiąże się jednak z dość wysokimi kosztami. Pozwy zbiorowe na ogół lepiej chronią interesy klientów, są też tańsze, ale ich podstawowa wada tkwi w czasochłonności, ciągną się one bowiem bardzo długo i jak do tej pory chyba żaden z nich nie ma jeszcze swojego rozstrzygnięcia. Z kolei pozwy indywidualne rozpatruje się szybciej, ale są one droższe.

Jeśli wyczerpią się wszystkie inne możliwości….

Jeśli tylko posiadasz odpowiednią kwotę pieniędzy, aby zapłacić za ich usługi specjalistów, nie wahaj się! Być może będzie to dla Ciebie jedyny sposób na odzyskanie znacznie wyższych kwot bezprawnie zabranych Ci przez towarzystwa ubezpieczeniowe w wyniku nieuczciwych praktyk. Często sądy stwierdzają abuzywność zawartych w polisolokacie postanowień uznając je za sprzeczne z interesami klientów i niezgodne z prawem. .Ważne jest to, abyś się nie poddawał i walczył o swoje. Zwycięstwo jest na wyciągnięcie ręki, musisz tylko w to uwierzyć i podjąć odpowiednie kroki. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że stosując się do udzielonych porad, finalnie osiągniesz sukces. Pamiętaj, że prawo w takich wypadkach stoi po Twojej stronie, musisz tylko odpowiednio z niego skorzystać.

Kancelaria Lexnord

Jesteśmy przede wszystkim dla Was. W naszej pracy kierujemy się bogatym doświadczeniem, wiedzą i empatią. Lexnord - zespół specjalistów, który pomaga konsumentom.

KANCELARIALexnord
LEXNORD Dorota Pilarczyk i Współpracownicy spółka komandytowo-akcyjna z siedzibą w Katowicach KRS: 0000980378, NIP: 9542842409
Meteorologów 7, 40-526 Katowice
ZOBACZGdzie nas znajdziesz?
https://www.lexnord.com/wp-content/uploads/2020/10/mapapolski.png
POZOSTAŃMY W KONTAKCIEMedia społecznościowe
Jesteśmy wszędzie tam gdzie możemy pomóc.
POPUP LEXNORD