Frankowicze – jak złożyć pozew?

24 października, 2018by Kancelaria Lexnord

Frankowicze – jak złożyć pozew? Przygotowanie dokumentów, koszty, pomoc u pełnomocnika

Według danych Biura Informacji Kredytowej, liczba frankowiczów na koniec roku 2022 spadła do około 342 tysięcy. Oznacza to, że w dalszym ciągu niemal 350 tysięcy kredytobiorców w pozostaje stroną dalece niekorzystnych umów indeksowanych i denominowanych. Pomimo tego, iż odsetek osób, które decydują się na rozwiązanie swojego problemu przed sądem, z roku na rok wzrasta, to do definitywnego zakończenia frankowej epoki jeszcze daleka droga.

W związku z tym wskazujemy w pięciu prostych krokach w jaki sposób przygotować się do zainicjowania postępowania.

 

Krok pierwszy: przeanalizuj, czy warto

Walka na argumenty z instytucją finansową jest walką trudną, lecz nie jest skazana z góry na porażkę. Powiem więcej, szanse na uzyskanie korzystnego orzeczenia kształtują się dzisiaj na poziomie ponad 90%. Żeby jednak uzyskać satysfakcjonujące nas orzeczenie trzeba jednak właściwie się do sprawy przygotować. Przede wszystkim, przeanalizuj czy kredyt, który spłacasz jest na tyle niekorzystny, by starać się podważać jego klauzule przed sądem. Jeśli saldo kredytu, które posiadasz obecnie, po około 10-15, czy nawet 20 latach od jego zawarcia wciąż zmalało tylko nieznacznie – podjęcie aktywności jest zdecydowanie wskazane. Warto zatem zwrócić uwagę na argumenty, które z reguły podnoszą frankowicze w swoich sporach, porównanie kilku podobnych spraw do okoliczności zawarcia własnego kredytu oraz udanie się do profesjonalnego pełnomocnika w celu zasięgnięcia porady. Jeżeli masz wątpliwości co do opłacalności wniesienia pozwu, zapoznaj się artykułem poświęconym kwestii tego, co możesz zyskać po pozwaniu banku. Kliknij tutaj.

Rzecznik Finansowy opublikował zbiór klauzul (tzw. mapa klauzul niedozwolonych w umowach kredytów „walutowych”), które pochodzą z przeanalizowanych przez niego umów lub regulaminów kredytów hipotecznych zawieranych przez banki z klientami w latach 2002-2009. Jest to naprawdę przydatne narzędzie, dzięki któremu można wstępnie zweryfikować, czy w danej umowie znajdują się klauzule abuzywne. Mapę znajdziesz na stronie Rzecznika Finansowego. Należy jednak pamiętać, że wygrana w sądzie zależy jeszcze od innych czynników nie tylko samego brzmienia zapisów umownych. Warto skontaktować się z dobrą kancelarią prawną celem uzyskania indywidualnej analizy. Jak natomiast wybrać odpowiedniego pełnomocnika – dowiesz się tutaj.

 

Krok drugi: przygotuj właściwe dokumenty

Żeby móc właściwie złożyć pozew w sprawie frankowej należy dokładnie przedstawić wysokość poczynionych wpłat na rzecz banku. Będzie to podstawa wszelkich wyliczeń i oszacowań w związku ze sprawą.

Kredytodawca ma obowiązek udostępnienia takich informacji na wniosek kredytobiorcy. Najtrafniejszym rozwiązaniem jest wystosowanie takiego wniosku pocztą (można też złożyć w oddziale banku). Niektóre banki przewidują również możliwość złożenia takiego wniosku drogą elektroniczną – poprzez konto kredytobiorcy. We wniosku należy wskazać wolę uzyskania informacji dotyczących wszelkich wpłat dokonanych na rzecz banku; w tym z tytułu kosztów kredytu. Ważne także by zaznaczyć, że powyższe dane mają uwzględniać także zmianę oprocentowania. Udostępnienie takich informacji zasadniczo wiąże się z koniecznością wniesienia opłaty od wniosku (średnio – kilkadziesiąt złotych).

Po uzyskaniu takich zaświadczeń należy przygotować oryginał umowy kredytowej oraz wszelkie załączniki, w tym: aneksy, porozumienia, Ogólne Warunku Umowy czy Regulaminy. Każdy z tych dokumentów może okazać się istotny.

Taką dokumentację możesz przesłać kancelarii LexNord do wstępnej analizy – dzięki temu dowiesz się, czy istnieją realne szanse podważenia umowy frankowej. Analiza taka jest całkowicie darmowa. Kontakt: e-mail: kancelaria@lexnord.pl.

 

Krok trzeci: pamiętaj o kosztach

 Złożenie pozwu przeciwko bankowi oraz proces wiąże się nieodłącznie z pewnymi wydatkami. Ważne jest zatem, byś jako frankowicz był gotów ponieść te ciężary. Samo wniesienie powództwa uzależnione jest od uiszczenia opłaty od pozwu. W sprawach frankowych jest ona obliczana jako równowartość 5% wartości przedmiotu sporu (czyli sumy żądań powoda), lecz w przypadku konsumentów nie może ona wynosić więcej niż 1000 złotych. Kolejnym kosztem będzie oczywiście wynagrodzenie pełnomocnika.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, ile dokładnie może wynieść Cię proces o unieważnienie umowy kredytu indeksowanego lub denominowanego – zajrzyj pod ten link. Zaprowadzi Cię do artykułu poświęconego właśnie kosztom prowadzenia sprawy frankowej w 2023 roku.

 

Krok czwarty: skorzystaj z fachowej pomocy

Specyfika „waloryzowanych” umów kredytowych oraz charakter argumentów wskazują, że do skuteczności roszczenia konieczna jest fachowa pomoc. W obecnej sytuacji, gdy rozstrzygnięcia sądu nie sposób przewidzieć, zaś spór opiera się nierzadko na szczegółowych i specjalistycznych prawnych argumentach, należy mieć na uwadze konieczność zwrócenia się do profesjonalnego pełnomocnika. Trzeba także pamiętać, by skorzystać z pomocy prawnika ukierunkowanego w tej dziedzinie i z doświadczeniem, gdyż bez wątpienia są to sprawy specyficzne i wymagające odpowiedniego przygotowania.

 

Czym kierować się podczas wyboru odpowiedniej kancelarii do sprawy frankowej – dowiesz się po przeczytaniu tego artukułu.

 

Krok czwarty: uzbrój się w cierpliwość

 Toczenie boju z bankiem przed sądem jest zdecydowanie żmudne i wymaga nie lada wytrwałości. Należy mieć na uwadze, że większość spraw frankowych nie kończy się po pierwszym rozstrzygnięciu i konieczne jest odwołanie się do sądu wyższego rzędu. Proces ten zatem może trwać nawet do kilku lat. Pamiętaj jednak, że w ostatecznym rozrachunku masz szansę uwolnić się od toksycznego kredytu na wiele lat przed planowaną spłatą. Czy warto więc pozwać bank? Decyzja w tej kwestii należy do Ciebie.

 

Kancelaria Lexnord

Jesteśmy przede wszystkim dla Was. W naszej pracy kierujemy się bogatym doświadczeniem, wiedzą i empatią. Lexnord - zespół specjalistów, który pomaga konsumentom.

KANCELARIALexnord
LEXNORD Dorota Pilarczyk i Współpracownicy spółka komandytowo-akcyjna z siedzibą w Katowicach KRS: 0000980378, NIP: 9542842409
Meteorologów 7, 40-526 Katowice
ZOBACZGdzie nas znajdziesz?
https://www.lexnord.com/wp-content/uploads/2020/10/mapapolski.png
POZOSTAŃMY W KONTAKCIEMedia społecznościowe
Jesteśmy wszędzie tam gdzie możemy pomóc.