Rękojmia co to jest? – Co zrobić gdy kupisz wadliwy towar

19 marca, 2019by Kancelaria Lexnord

Rękojmia co to jest?

Co zrobić gdy kupisz wadliwy towar?

 

Rękojmia co to jest?

Rękojmia to odpowiedzialność sprzedawcy za towar. Z tytułu rękojmi sprzedawca (nie producent) odpowiada zarówno za wady fizyczne rzeczy jak i wady prawne. Kwestia rękojmi została uregulowana w Kodeksie Cywilnym w art. 556-576.

W sprawie, w której nasza kancelaria reprezentowała konsumenta mieliśmy do czynienia
z wadą fizyczną rzeczy.

Rękojmia Co zrobić gdy kupisz wadliwy towar 2Rękojmia a prawo w praktyce

Klient naszej kancelarii kupił w salonie używany motocykl. Zgodnie z ogłoszeniem zamieszczonym na jednym z popularnych portali, motocykl ten został przedstawiony jako „bezwypadkowy”, ze „znikomymi śladami użytku” a jego tarcze hamulcowe miały być „jak nowe”. Kupujący zachęcony treścią ogłoszenia po krótkiej jeździe testowej i dalszych zapewnieniach sprzedawcy o bezwypadkowości pojazdu, zakupił wspomniany motocykl.

Już dwa dni po zakupie z motocyklem zaczęły się problemy, podczas jazdy na dłuższych odcinakach pojawiły się odczuwalne wibracje. Zaniepokojony tym faktem właściciel udał się do innego serwisu celem dokonania przeglądu. Podczas diagnostyki pojazdu wyszły na jaw następujące usterki:

-wygięcie tarcz hamulcowych,

-nieumiejętnie przeprowadzona naprawa powypadkowa widelca przedniego,

-oraz inne uszkodzenia, które wskazywały na to, że motocykl uczestniczył w wypadku drogowym i nosił ślady nieumiejętnej naprawy, która zagrażała bezpieczeństwu.

Na podstawie art. 560 § 1 k.c. klient chciał skorzystać z prawa obniżenia ceny motocykla. Obniżenie ceny miało być proporcjonalne do różnicy ceny pojazdu bezwypadkowego

i powypadkowego, zgodnie z art. 560 § 3 k.c.

Ze względu na to, że sprzedawca odmówił uwzględnienia reklamacji z tytułu rękojmi, sprawa trafiła do sądu. W procesie w imieniu naszego klienta przedstawiliśmy dowody wskazujące na uszkodzenia motocykla oraz udowodniliśmy, że sprzedawca zataił przed kupującym wady rzeczy.

Sąd w wyroku słusznie zauważył, że w jego ocenie „niemożliwym jest by powód w przeciągu dwóch dni od zakupu pojazdu uczestniczył w wypadku drogowym, dokonał naprawy uszkodzonych części za pośrednictwem serwisu i zgłosił zastrzeżenia co do stanu technicznego u pozwanego.

Tym samym, Sąd uznał, że pojazd był wadliwy już w dacie zakupu. Z punktu widzenia powoda wady miały charakter istotny i wymagały naprawy, aby motocykl mógł być prawidłowo eksploatowany ”.

Wobec powyższego Sąd orzekł na korzyść naszego klienta i uwzględnił powództwo w całości.

Źródło:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny ustawa z dnia ( Dz. U z. 2018 r. poz. 1025) https://lexlege.pl/kodeks-cywilny/

Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej w podobnej sprawie, zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią.

Kancelaria Lexnord

Jesteśmy przede wszystkim dla Was. W naszej pracy kierujemy się bogatym doświadczeniem, wiedzą i empatią. Lexnord - zespół specjalistów, który pomaga konsumentom.

KANCELARIALexnord
LEXNORD Dorota Pilarczyk i Współpracownicy spółka komandytowo-akcyjna z siedzibą w Katowicach KRS: 0000980378, NIP: 9542842409
Meteorologów 7, 40-526 Katowice
ZOBACZGdzie nas znajdziesz?
https://www.lexnord.com/wp-content/uploads/2020/10/mapapolski.png
POZOSTAŃMY W KONTAKCIEMedia społecznościowe
Jesteśmy wszędzie tam gdzie możemy pomóc.