Kary w systemie viaTOLL – Odwołanie się za nieopłacony przejazd
Kiedy warto odwołać się od kary w systemie viaTOLL za nieopłacony przejazd po drogach krajowych?
Kilka słów o systemie poboru opłat viaTOLL
Elektroniczny system poboru opłat viaTOLL jest obowiązkowy, dla wszystkich pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, oraz dla autobusów niezależnie od ich dopuszczalnej masy całkowitej. System pobór opłat viaTOLL obowiązuje w naszym kraju: na autostradach płatnych, na drogach szybkiego ruchu, oraz na wybranych drogach krajowych.
Naruszenie obowiązku uiszczenia opłaty elektronicznej
Do naruszenia obowiązku uiszczenia opłaty dochodzi najczęściej w skutek:
- braku rejestracji pojazdu w systemie viaTOLL
- nieodpowiedniej instalacji urządzenia viaTOLL tzw. viaBox-a
- nieprawidłowego określenie kategorii pojazdu przy rejestracji
- wjazdu na odcinek płatny bez uiszczenia opłaty.
Jakie mogą spotkać Cię konsekwencje naruszenia ww. obowiązku?
Za naruszenie obowiązku uiszczenia opłaty elektronicznej może zostać wymierzona wobec Ciebie kara w wysokości:
500 zł – w przypadku zespołu pojazdów o łącznej dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony złożonego z samochodu osobowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony oraz przyczepy,
1500 zł – w pozostałych przypadkach.
Co zrobić, gdy otrzymasz decyzję o nałożeniu kary pieniężnej wydaną przez GITD?
Zgodnie z pouczeniem zawartym na końcu decyzji, masz prawo złożyć wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy do Głównego Inspektora Transportu Drogowego, w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji. Pamiętaj, że wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy nie wymaga specjalnego uzasadnienia. Bardzo istotne jest natomiast, żebyś napisał, iż nie jesteś zadowolony z decyzji oraz, że wnosisz o odmienne rozstrzygnięcie i wstrzymanie rygoru natychmiastowej wykonalności.
Musisz mieć jednak świadomość, że jeżeli nałożenie kary jest skutkiem:
- braku rejestracji pojazdu w systemie viaTOLL,
- nieodpowiedniej instalacji urządzenia viaTOLL tzw. viaBox-a.
- nieprawidłowego określenie kategorii pojazdu przy rejestracji,
- wjazdu na odcinek płatny bez uiszczenia opłaty.
Wówczas niestety w świetle obowiązujących przepisów prawa i Ogólnych Warunków Umowy Użytkownika systemu viaTOLL, organ podtrzyma decyzję i karę pieniężną będziesz musiał zapłacić.
Co w sytuacji, gdy do pełnego uiszczenia opłaty zabrakło Ci kilku złotych?
Wbrew pozorom takie przypadki zdarzają się dość często. Nie trudno sobie wyobrazić sytuację, w której w momencie przejazdu pod jedną bramownicą usłyszałeś dwa sygnały wydane przez urządzenie viaBOX – co oznaczało, że na koncie wciąż były środki na opłacenie przejazdu ( saldo na rachunku zbliżało się do minimalnego progu), a przy następnej bramownicy usłyszałeś 4 sygnały – co oznaczało zupełny brak pieniędzy na koncie. Jeżeli w tym momencie podjąłeś próbę opuszczenia drogi płatnej, to biorąc pod uwagę niewspółmierność kary do wykroczenia, warto przemyśleć złożenie wniosku
o ponowne rozpatrzenie sprawy.
Możliwość nałożenia wyłącznie jednej kary w systemie viatoll w ciągu doby
Jeżeli w ciągu doby została nałożona wobec Ciebie, więcej niż jedna kara w systemie viatoll za przejazd tym samym samochodem, jest to bez wątpienia podstawa do pozytywnego rozpatrzenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy.
Wadliwe działanie urządzenia viaTOLL
Natomiast gdy, nałożenie kary pieniężnej jest skutkiem wadliwego działania urządzenia viaBox, Twoje szanse na pozytywne zakończenie sprawy są duże. We wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy opisz szczegółowo stan faktyczny, szczególnie w zakresie wadliwego działania urządzenia. Pamiętaj, że na Twoją korzyść przemawiają wszelkie składane wcześniej reklamacje.
Inne możliwości?
W przypadku spełnienia określonych warunków, niezależnie od wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy możesz złożyć wniosek o przyznanie ulgi w spłacie. Musisz jednak pamiętać, że udzielenie ulgi następuję w ramach uznania administracyjnego, w przypadku gdy przemawia za tym ważny interes dłużnika lub interes publiczny.
Udzielenie ulgi w spłacie może polegać na:
-umorzeniu w całości
-umorzeniu w części
-rozłożeniu na raty lub
-odroczeniu terminu spłaty
Autor: apl. radcowski Agnieszka Dudek-Niestrój
Źródła:
Ustawa o drogach publicznych z dnia 21 marca 1985 r. : http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19850140060
Strona internetowa elektronicznego systemu poboru opłat viaToll : https://www.viatoll.pl/
Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej w sprawie wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią.