Rozprawa z bankiem kredyt frankowy. Jak się do niej przygotować?

30 marca, 2021by Kancelaria Lexnord

Rozprawa z bankiem kredyt frankowy. Jak się do niej przygotować?

 

Rozprawa w sądzie, to dla wielu Kredytobiorców „frankowych” stresujące wydarzenie. Nie dość, że muszą możliwie najdokładniej przypomnieć sobie zdarzenia sprzed co najmniej 10 lat i opowiedzieć je na sądowej sali, to jeszcze muszą być gotowi na próbujące udaremnić ich racje pytania pełnomocników banków.

W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć typowy przebieg przesłuchania Kredytobiorców i pytania jakie padają zarówno ze strony sądu jak i pełnomocników banku. Jednak należy pamiętać, iż rozprawy charakteryzują się dynamiką, co oznacza, iż ma na nie wpływ wiele czynników, które wytaczają dalszy ich bieg i nie zawsze przesłuchanie Kredytobiorców „frankowych” będzie wyglądało identycznie.

 

Służymy wsparciem i pomocą przed wyznaczonym terminem rozprawy.

 

Na wstępie jako reprezentanci Kredytobiorców, zaznaczymy iż każdy nasz Klient przed terminem swojej rozprawy może liczyć na nasze wsparcie. Zawsze przed przesłuchaniem spotykamy się z Klientami i szczegółowo, raz jeszcze analizujemy całą procedurę zawarcia Umowy kredytu „frankowego” oraz dalsze kwestie z tym związane. Sygnalizujemy na co powinni zwrócić uwagę przy konkretnej umowie i banku oraz staramy się, by jak najlepiej i najspokojniej nasi Klienci przygotowali się na ewentualny atak pełnomocników banku.

 

Co należy zabrać do Sądu i gdzie się stawić?

 

Z kwestii bardziej technicznych, dla Kredytobiorców, którzy przy okazji przesłuchania pierwszy raz odwiedzą budynek sądu, przypominamy, iż na rozprawę należy stawić się o godzinie i sali wskazanej w wezwaniu. Następnie, po wywołaniu sprawy należy zająć miejsce obok swojego pełnomocnika i oczekiwać na moment, w którym sędzia rozpocznie przesłuchanie i poprosi Państwa o podejście do barierki. Co ważne, koniecznie należy zabrać ze sobą dowód osobisty, o który sędzia poprosi przed przystąpieniem do przesłuchania.

 

Czy przesłuchanie Kredytobiorców odbywa się już na pierwszej rozprawie?

 

Czasem tak się zdarza, jednakże warto zaznaczyć, iż w procesie cywilnym, dowód z przesłuchania stron jest środkiem subsydiarnym. Oznacza to, że sąd może sięgnąć po niego w ostateczności, jeśli pozostałe dowody, w szczególności z dokumentów, okażą się niewystarczające dla rozjaśnienia sprawy. W przedstawianym przykładzie tj. rozpraw dot. kredytów „frankowych”, oznacza to, iż przesłuchanie Kredytobiorców może odbyć się dopiero po przesłuchaniu często powoływanych przez banki  na świadków pracowników obsługujących Kredytobiorców, a także wszystkich innych wnioskowanych przez strony dowodów.

 

Który Kredytobiorca zeznaje jako pierwszy?

 

Przy jednym niż więcej Kredytobiorcy, często pojawia się pytanie w postaci – kto zeznaje jako pierwszy? W takiej sytuacji sądy zazwyczaj pytają kredytobiorców, który z nich chce zeznawać jako pierwszy. Najlepiej, by była to osoba, która uczestniczyła w całej procedurze zawarcia spornej umowy oraz  szczegółowo pamięta jak ona wyglądała.

 

Jakie pytania Kredytobiorcom może zadać Sąd?

 

Jako pierwszy pytania zadaje Sąd. Na tym etapie dużo zależy już od konkretnego sędziego. W jednym przypadku sądy szczegółowo i długo pytają Kredytobiorców o proces zawarcia umowy kredytu, w innych pozostawają to pole pełnomocnikom stron. Na pewno należy się tutaj przygotować na pytania dotyczące tego, dlaczego w ogóle zdecydowali się Państwo na zawarcie umowy kredytu frankowego, dlaczego zdecydowali się Państwo na konkretny bank, czy przedstawiono także ofertę innego kredytu,  w szczególności złotowego. Należy także przygotować się na pytanie dot. tego, czy są Państwo gotowi na stwierdzenie nieważności umowy kredytu frankowego tj. kwestię ewentualnych rozliczeń z bankiem.

 

O co zapyta pełnomocnik Kredytobiorcy?

 

W dalszej kolejności pytania zadaje pełnomocnik Kredytobiorcy, który skupi się głównie na pytaniach dotyczących rozstrzygnięcia tego, czy procedura zawarcia umowy i sama umowa spełnia wszystkie wymogi prawne. O ile do roli Kredytobiorców niewątpliwie należy zgodnie z prawdą, opisanie konkretnego stanu faktycznego, o tyle rolą pełnomocnika jest jego ocena pod kątem prawnym a następie przedstawienie swoich prawnych zastrzeżeń sądowi.

 

O co może zapytać pełnomocnik Banku?

 

Jako ostatni pytania zadaje pełnomocnik banku. Tutaj należy w zasadzie spodziewać się wszystkiego. Niewątpliwie bank to trudny przeciwnik, który nie przebiera w środkach, jednakże spokojne i konsekwentne podejście do sprawy z pewnością pomoże wybrnąć Kredytobiorcy od podstępnych pytań przedstawiciela banku. Najczęściej pojawiają się tutaj pytania dot. celu kredytu, a mianowicie ustalenie, czy jakakolwiek część kredytu została przeznaczona na cele związane z działalnością gospodarczą, która pozbawiałaby kredytobiorcę przymiotu konsumenta. Pełnomocnicy dociekają także kwestii tego, czy w związku z zawarciem umowy kredytobiorca korzystał z usług profesjonalnych pośredników, czy interesował się historycznym kursem CHF oraz przede wszystkim przedstawiciele banku starają się wykazać, iż kredytobiorca miał świadomość ryzyka kursowego i dochodzą tego jak owo ryzyko kredytobiorca rozumiał. Przeczytaj więcej w naszym artykule „Frankowicze – pomoc. Jakich argumentów użyć w sporze z bankami?”

 

W dalszej kolejności, słuchani są pozostali Kredytobiorcy, których przesłuchanie trwa zazwyczaj o wiele krócej. Ich zeznania najczęściej dopełniają zeznania poprzednich Kredytobiorców i wyjaśniają ew. powstałe niepewności.

 

Rozprawa z bankiem kredyt frankowy – Podsumowanie

 

Reasumując niniejszy artykuł, raz jeszcze podkreślimy, jak ważne jest spokojne, cierpliwe i konsekwentne podejście do sprawy. Wizyta w sądzie, przesłuchanie przez każdego odbierane jest inaczej. Być może przez większość Kredytobiorców jest to kojarzone z najbardziej stresującym momentem w całej batalii z bankiem, jednakże niewątpliwie koniecznym. Ważne jest tutaj, by być przekonanym i pewnym swoich racji, a wszystko niewątpliwie skończy się dobrze. Więcej informacji możecie znaleźć w naszym wpisie Pierwsze kroki w walce z Bankiem. Jak zacząć?

Kancelaria Lexnord

Jesteśmy przede wszystkim dla Was. W naszej pracy kierujemy się bogatym doświadczeniem, wiedzą i empatią. Lexnord - zespół specjalistów, który pomaga konsumentom.

KANCELARIALexnord
LEXNORD Dorota Pilarczyk i Współpracownicy spółka komandytowo-akcyjna z siedzibą w Katowicach KRS: 0000980378, NIP: 9542842409
Meteorologów 7, 40-526 Katowice
ZOBACZGdzie nas znajdziesz?
https://www.lexnord.com/wp-content/uploads/2020/10/mapapolski.png
POZOSTAŃMY W KONTAKCIEMedia społecznościowe
Jesteśmy wszędzie tam gdzie możemy pomóc.