Proces frankowy ile trwa? Główne czynniki, od których zależy długość procesu z bankiem

23 sierpnia, 2021by Kancelaria Lexnord

Ile będzie trwał mój proces frankowy? Czyli główne czynniki, od których zależy długość procesu z bankiem.

Powyższe pytanie zadają nam niemal wszyscy Kredytobiorcy podczas pierwszych spotkań w kancelarii. Dlaczego procesy niektórych toczą się latami, a innych w kilka miesięcy? Co o tym decyduje? Wszystkie te wątpliwości postaram się rozwiać w artykule ile trwa proces frankowy.

 

Proces frankowy ile trwa i od czego zależy?

Pierwszy czynnik – sąd.

Najważniejszym czynnikiem, determinującym czas procesu z bankiem jest sąd. To, do którego sądu zdecydujemy się wnieść pozew frankowy, już na wstępie pozwala oszacować długość procesu. Sądy w mniejszych miastach są zazwyczaj mniej obciążone niż np. te w Warszawie, do którego wpływa miesięcznie kilkaset, a nawet kilka tysięcy pozwów więcej.

Dla przypomnienia, gdyż była już o tym mowa w innym artykule, Kredytobiorca chcący rozpocząć walkę z bankiem, ma do wyboru dwa sądy: sąd właściwy dla jego miejsca zamieszkania albo sąd właściwy dla banku (art. 30 i art. 372 k.p.c.).

Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie sądy, właściwe dla Kredytobiorców są im przychylne, czy też mają odpowiednie doświadczenie i praktykę w tego rodzaju sprawach. Czasem warto procesować się dłużej, ale skuteczniej np. w Warszawie, gdzie otworzono niedawno wydział specjalizujący się w sprawach frankowych. Tę kwestię najlepiej skonsultować z pełnomocnikiem, który bazując na swoim doświadczeniu, pomoże Kredytobiorcy wybrać właściwy sąd.

 

Drugi czynnik – sędzia.

Jest to drugi, ważny czynnik mający wpływ na czas trwania procesu. To, do jakiego sędziego trafi sprawa kredytobiorcy, ma niewątpliwie decydujące znaczenie nie tylko dla samego wyniku sprawy, ale też jego sprawnej organizacji.

W samym Sądzie Okręgowym w Katowicach, mamy przykłady sędziów, którzy sprawy frankowe kończą wręcz „błyskawicznie”, po jednej rozprawie, na której przesłuchani są kredytobiorcy oraz tacy, którzy potrzebują więcej czasu na sprawy tego rodzaju.

Osoba sędziego i jego doświadczenie w sprawach powiązanych z umowami kredytu indeksowanego/denominowanego do CHF, wpływa także na inne elementy mające znaczenie dla czasu procesu  – przeprowadzonych dowodów.

 

Trzeci czynnik – dowody.

W pierwszej kolejności należy tutaj wskazać dowód z zeznań świadków. W procesie frankowym banki niemal zawsze wnoszą o powołanie na świadków pracowników banku. Jeżeli sąd podzieli ich opinię o konieczności przesłuchania tych osób, to zazwyczaj czas procesu przedłuża się o jedną lub kilka rozpraw. Zdarza się, że świadkowie Ci nie pojawiają się w sądzie i powoduje to konieczność odroczenia rozprawy celem ich ponownego wezwania.

Drugą i zdecydowanie wydłużającą czas sprawy kwestią jest dowód z opinii biegłego. Zazwyczaj jest on przeprowadzany, gdy sąd rozważa „odfrankowienie” umowy kredytu. Jeżeli już taki dowód zostanie przez sąd dopuszczony, to najpierw należy rozważyć i wybrać osobę biegłego. Następnie sąd zobowiązuje go do wydania opinii w określonym przez siebie terminie (zazwyczaj kilkumiesięcznym). Zdarza się również, iż takie opinie nie są wystarczające i pojawia się potrzeba wydania opinii uzupełniającej. Kolejno, strony procesu wnoszą tzw. zastrzeżenia do w/w opinii.

 

Czwarty czynnik – apelacja. 

Wygranie sprawy w I instancji, to niewątpliwie ważny krok w walce z bankiem jednak trzeba pamiętać – niekończący sprawy. Obecnie, w sprawach w których wygrali kredytobiorcy, banki w niemal zawsze wnoszą apelację. Z uwagi na to, iż Sądy Apelacyjne są niezwykle obciążone sprawami z całego województwa, jak również skomplikowaniem spraw „frankowych” postępowanie na tym etapie może trwać dwa, a nawet trzy lata.

Nadto, warto również wspomnieć, iż obecnie sądy apelacyjne, jak i niektóre sądy okręgowe, zawieszają postępowania dot. umów indeksowanych i denominowanych do CHF, do czasu wydania przez SN Uchwały w tej sprawie, co nadto przedłuży czas wielu spraw.

Mamy jednak nadzieję, że jej (pozytywną dla kredytobiorców) treść poznamy jeszcze w tym roku, co znacznie usprawni przyśpieszy postępowania na terenie całej Polski. Konkludując, warto jeszcze raz podkreślić, iż warto procesować się dłużej, ale skuteczniej i co najważniejsze korzystniej.

Dowiedz się w naszych wpisach jak złożyć pozew

Kancelaria Lexnord

Jesteśmy przede wszystkim dla Was. W naszej pracy kierujemy się bogatym doświadczeniem, wiedzą i empatią. Lexnord - zespół specjalistów, który pomaga konsumentom.

KANCELARIALexnord
LEXNORD Dorota Pilarczyk i Współpracownicy spółka komandytowo-akcyjna z siedzibą w Katowicach KRS: 0000980378, NIP: 9542842409
Meteorologów 7, 40-526 Katowice
ZOBACZGdzie nas znajdziesz?
https://www.lexnord.com/wp-content/uploads/2020/10/mapapolski.png
POZOSTAŃMY W KONTAKCIEMedia społecznościowe
Jesteśmy wszędzie tam gdzie możemy pomóc.