Wygrana Kancelarii przed Sądem Najwyższym z Bankiem PKO BP w sprawie frankowej

Z niezmierną radością chcieliśmy poinformować o wygranej kancelarii przed Sądem Najwyższym w sprawie kredytu denominowanego w  CHF.

W dniu 18 maja 2022 roku Sąd Najwyższy II CSKP 972/22 oddalił skargę kasacyjną Banku PKO BP złożoną od wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 14 sierpnia 2022 roku I ACa 865/18, którym TO  Sąd Apelacyjny zmienił wyrok Sądu Okręgowego w Katowicach I C 876/17.

Sprawa dotyczyła wzorca umowy WŁASNY KĄT HIPOTECZNY z 2008 roku, a ważnym elementem tej sprawy był fakt, że do kredytobiorca zawarł także Umowę Ramową

O szczegółach sprawy w I i II Instancji pisałam już na łamach bloga: https://zfrankiemwsadzie.pl/umowa-kredytu-denominowanego-niewazna/

Pytanie prawne zadane przez Bank

W skardze kasacyjnej Bank podniósł kilka kwestii, które wg, Instytucji wymagały wyjaśnienia i rozwiązania wątpliwości w orzecznictwie. Nie będę ich wszystkich rozpisywać.

W mojej ocenie najważniejsze było pytanie w dotyczące art. art. 69 ust. 1 prawo bankowego.

  • a mianowicie: czy kwota wskazana w umowie kredytu denominowanego w walucie CHF, stanowi kwotę oddaną do dyspozycji kredytobiorcy, a waluta kredytu jest CHF, a w konsekwencji kredyt podlega spłacie w CHF,  czy kwotą oddaną do dyspozycji kredytobiorcy jest niewskazana wprost w umowie kwota w walucie PLN, a walutą kredytu jest PLN, a w konsekwencji kredyt podlega spłacie w PLN?

Na odpowiedź poczekamy, aż zapoznamy się z uzasadnieniem, celem przypomnienia jednak wskazuję, że Sąd Apelacyjny w Katowicach wyrzekł że kredyt denominowany w CHF Własny Kąt Hipoteczny  ma charakter złotowy.

Na razie bardzo cieszymy się wygranej😊 Nasz Klient ma ostateczny wyrok!!!!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kancelaria Lexnord

Jesteśmy przede wszystkim dla Was. W naszej pracy kierujemy się bogatym doświadczeniem, wiedzą i empatią. Lexnord - zespół specjalistów, który pomaga konsumentom.

KANCELARIALexnord
LEXNORD Dorota Pilarczyk i Współpracownicy spółka komandytowo-akcyjna z siedzibą w Katowicach KRS: 0000980378, NIP: 9542842409
Meteorologów 7, 40-526 Katowice
ZOBACZGdzie nas znajdziesz?
https://www.lexnord.com/wp-content/uploads/2020/10/mapapolski.png
POZOSTAŃMY W KONTAKCIEMedia społecznościowe
Jesteśmy wszędzie tam gdzie możemy pomóc.