Prowadzenie sprawy frankowej 2023. Jakie są koszty sprawy?

11 marca, 2023by Kancelaria Lexnord

Ile kosztuje prowadzenie sprawy frankowej w 2023 roku? Ile zapłacę pełnomocnikowi?

Decydując się na krok jakim jest pozwanie banku zadać należy sobie pytanie jakie koszty ponieść musimy by takie postępowanie rozpocząć, następnie prowadzić i ostatecznie zakończyć. Ile kosztuje sprawa frankowa i ile kasują kancelarie w 2023 roku dowiesz się czytając ten wpis.

 

Zainicjowanie procesu – koszty podstawowe

By skutecznie wnieść pozew w sprawie frankowej należy go opłacić. Wysokość opłaty zależy od wartości przedmiotu sporu, warto jednak zaznaczyć, że w sporach na linii konsument-bank opłata od pozwu nie może być wyższa niż 1000 zł. O tym jak się ją oblicza pisaliśmy już w artykule poświęconym kosztom sądowym sprawy frankowej.

Jeśli chcesz być reprezentowany przez profesjonalnego pełnomocnika (a dlaczego warto i jak wybrać dobrą kancelarię frankową przeczytasz tutaj) dodatkowo uiścić musisz opłatę skarbową w wysokości 17 zł od każdego stosunku pełnomocnictwa.

 

Koszty sądowe w toku procesu w sprawach dot. kredytów CHF

W kwestii opłaty od wniosku o zabezpieczenie, gdy pozew zawiera już taki wniosek opłaty nie wymaga się. W przypadku jednak złożenia go w toku procesu należy zapłacić za niego 100 zł. Jeśli sąd uzna za właściwe tzw. „odfrankowienie” umowy to najczęściej zaistnieje potrzeba by powołać biegłego. Do jego czynności potrzeba będzie wpłata zaliczki (tzw. zaliczka na biegłego). Aktualnie jednak taka sytuacja zdarza się bardzo rzadko, bo sądy w znakomitej większości przypadków optują za unieważnieniem umowy. Jeśli natomiast w toku procesu sąd wyda postanowienie lub wyrok, który będziemy chcieli zaskarżyć lub po prostu chcemy mieć uzasadnienie na piśmie – musimy złożyć opłacony wniosek o uzasadnienie (koszt takiego wniosku to 100 zł).

 

Koszty w przypadku przegranej w sprawie frankowej

Kolejnym kosztem, który ponieść będzie musiał kredytobiorca będzie opłata od apelacji lub skargi kasacyjnej, która wyniesie tyle samo co opłata od pozwu. Zaznaczyć warto, że opłatę taką pomniejsza się o kwotę zapłaconą z tytułu wniosku o uzasadnienie orzeczenia, które zaskarżamy. Ponadto strona przegrywająca ma obowiązek zwrócić wygrywającemu poniesione koszty procesu i zastępstwa procesowego.

 

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej w kwestii pozostałych kosztów procesu – ponownie odsyłam tutaj.

 

Jaki są koszty sprawy frankowej prowadzonej przez kancelarię? Wynagrodzenie pełnomocników w 2023 roku

 Po pierwsze warto wspomnieć, że minimalne opłaty za czynności adwokackie i radców prawnych regulują przepisy rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości. Trzeba jednak liczyć się z tym, że koszty wynajęcia profesjonalnego pełnomocnika mogą być znacznie wyższe niż te wskazane w rozporządzeniu bowiem te pozostają niezmienne od lat i z uwagi na rosnące ceny i inflację już dawno się zdezaktualizowały.

Prawnicy ustalają stawki swojego wynagrodzenia indywidualnie. Wysokość honorarium za prowadzenie sprawy frankowej zależy m.in. od reputacji kancelarii prawnej, stopnia skomplikowania sprawy oraz przewidywanego nakładu pracy.

 

Ile zazwyczaj kasują kancelarie frankowe? Na co zwracać uwagę?

Kancelarie stosują różne modele zapłaty honorarium – zazwyczaj jednak jest to forma składająca się z dwóch składowych: opłaty wstępnej pobieranej przed rozpoczęciem procesu oraz success fee (premia za sukces) płatnej po zakończeniu sprawy.

 

Opłata początkowa. Czy warto wybierać kancelarie, które mają bardzo niską opłatę wstępną lub w ogóle jej nie pobierają?

 Opłata początkowa wynosi zazwyczaj od kilku tysięcy złotych do ponad 20 tys. zł, a jej wysokość uzależniona jest od wartości przedmiotu sporu. Brak opłaty wstępnej lub bardzo niska opłata poprowadzenia sprawy frankowej to oferty aktualnie najbardziej ryzykowne i wiążą się zazwyczaj z koniecznością zapłaty po wyroku gigantycznej premii za sukces, rzędu kilkudziesięciu procent od korzyści z wygranej! Takie oferty pochodzą na ogół nie od adwokatów czy radców prawnych tylko od innych tworów, takich jak np. spółka z o.o. Uważam, że takich ofert trzeba unikać.

 

Premia za sukces – jak się ją oblicza? Lepsza premia stała czy procentowa?

Kancelarie frankowe pobierają na ogół premię za sukces w formie procentowej w granicach 4-10%. Wybierając kancelarię należy jednak zwrócić uwagę na bardzo istotną kwestię, a mianowicie na to od czego rzeczony procent jest liczony. Zazwyczaj success fee oblicza się od korzyści uzyskanej z wygranej, jednak często trafić można na procent liczony od kwoty kredytu, co w praktyce może przekładać się na nieraz bajońskie kwoty. W kwestii premii od sukcesu warto postawić więc na stałą kwotę success fee – taki model stosujemy w LexNord.

 

Czego jeszcze warto unikać? Stała opłata za sprawę frankową

Gdy kancelaria chwali się, że pobiera stałą opłatę od sprawy frankowej i to niezależnie od typu umowy, banku czy wysokości kredytu to warto zastanowić się czy jej wybór to dobre rozwiązanie. Oznacza to bowiem zazwyczaj, że przyjmuje ona do prowadzenia każdą sprawę i idzie tym samym na ilość, nie na jakość, a także, że niezależnie od skomplikowania sprawy kancelaria pracuje na jednym wzorze, który w jednym przypadku zda egzamin, w drugim natomiast może już zawieść.

 

Prowadzenie sprawy frankowej – czy warto pozwać bank? Kontakt z LexNord

 Z bilansu zysków i strat wynika jasno – warto zainwestować w proces frankowy i raz na zawsze uwolnić się od toksycznego kredytu powiązanego z CHF. Jakie są jeszcze zalety pozwania banku – dowiesz się tutaj.

 Jednocześnie zapraszam serdecznie do zapoznania się z ofertą kancelarii LexNord – prowadzimy sprawy zarówno z zakresu kredytów frankowych jak i złotówkowych. Kontakt: telefon: 516 076 132, e-mail: kancelaria@lexnord.pl

Kancelaria Lexnord

Jesteśmy przede wszystkim dla Was. W naszej pracy kierujemy się bogatym doświadczeniem, wiedzą i empatią. Lexnord - zespół specjalistów, który pomaga konsumentom.

KANCELARIALexnord
LEXNORD Dorota Pilarczyk i Współpracownicy spółka komandytowo-akcyjna z siedzibą w Katowicach KRS: 0000980378, NIP: 9542842409
Meteorologów 7, 40-526 Katowice
ZOBACZGdzie nas znajdziesz?
https://www.lexnord.com/wp-content/uploads/2020/10/mapapolski.png
POZOSTAŃMY W KONTAKCIEMedia społecznościowe
Jesteśmy wszędzie tam gdzie możemy pomóc.