TSUE a kredyty złotówkowe. Ważna wiadomość dla kredytobiorców złotówkowych – przełomowy Wyrok?
W dniu 13 lipca 2023 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C-265/22, który istotny jest dla wszystkich kredytobiorców – nie tylko frankowiczów, ale również dla osób, które zaciągnęły kredyt złotowy. O jaką sprawę chodzi i dlaczego orzeczenie może okazać się pomocne w sprawach złotówkowiczów? Zapraszam do lektury.
Sprawa hiszpańska – oprocentowanie zmienne
W sprawie badanej przez TSUE konsumeci zawarli z poprzednikiem prawnym Banco Santander umowę kredytu hipotecznego oprocentowanego według zmiennej stopy procentowej. Kredytobiorcy ci wnieśli do sądu w Palma de Mallorca (Hiszpania) skargę o stwierdzenie nieważności spornego warunku umownego ze względu na jego nieuczciwy charakter oraz o zasądzenie odszkodowania za szkodę poniesioną w wyniku jego zastosowania.
Niepełna informacja o ustalaniu wskaźnika referencyjnego
W spornej umowie stopę procentową ustalało się co roku na podstawie „stopy referencyjnej”, a mianowicie wskaźnika IRPH instytucji kredytowych, powiększonej o 0,20 punktu procentowego lub według „alternatywnej stopy referencyjnej”, czyli IRPH banków, powiększonej o 0,50 punktu procentowego. Konsumenci zarzucili brak dostatecznej informacji na temat sposobu obliczania tego wskaźnika.
Trybunał murem za konsumentami
TSUE podkreślił, że „konsumenci powinni być dostatecznie poinformowani w zakresie sposobów obliczania wskaźników oprocentowania kredytów”. Co się tyczy natomiast warunku przewidującego w ramach umowy kredytu hipotecznego wynagrodzenie za ten kredyt w postaci odsetek obliczonych na podstawie zmiennej stopy ustalonej, to wymóg przejrzystości należy rozumieć w ten sposób:
Wymaga on w szczególności, aby właściwie poinformowany oraz dostatecznie uważny i rozsądny przeciętny konsument był w stanie zrozumieć konkretne działanie sposobu obliczania tej stopy i oszacować w ten sposób, na podstawie jasnych i zrozumiałych kryteriów, potencjalnie istotne konsekwencje ekonomiczne takiego warunku dla jego zobowiązań finansowych.
Jeśli jesteś ciekawy by zapoznać się ze wszystkimi twierdzeniami TSUE – kliknij w link – znajdziesz tu komunikat prasowy Trybunału, w którym poruszono najbardziej newralgiczne kwestie.
Konsekwencje orzeczenia z 13 lipca 2023 r.
Wyrok Trybunału w sprawie C-265/22 może pomóc w utorowaniu kredytobiorcom złotówkowym drogi do wyeliminowania z umów klauzul, które w sposób nieprzejrzysty dla konsumenta regulują sposób ustalania oprocentowania zmiennego. Eliminacja abuzywnego wskaźnika może z kolei prowadzić do unieważnienia umowy. Czy klauzula zmiennego oprocentowania zawsze jest zapisem niedozwolonym – dowiesz się klikając w link. A może masz umowę kredytu złotówkowego oprocentowanego w oparciu o wskaźnik WIBOR i zastanawiasz się, czy zawiera zapisy abuzywne? Zapraszam do zapoznania się z artykułem poświęconym temu tematowi.