Wygrana frankowicza w sądzie lub zawarcie ugody – Podatek od wygranej w sądzie. Czy musi zapłacić?
Z danych rynkowych wynika, że spośród niemal 10.000 wyroków zapadłych w 2022 r. korzystnych dla kredytobiorców było 97,1 proc., 2,7 proc. było korzystnych dla banków, natomiast w 0,2 proc. spraw doszło do uchylenia wyroku przez sąd II instancji i przekazania go do ponownego rozpoznania sądowi I instancji. Widać również wyraźny wzrost zawieranych ugód pomiędzy kredytobiorcami frankowymi i bankami.
Niezależnie od tego, czy wygrasz z bankiem w sądzie, czy zawrzesz z nim ugodę – spowoduje to po twojej stronie powstanie przysporzenia majątkowego, a to, zgodnie z prawem, powoduje powstanie obowiązku podatkowego. Czy frankowicze zapłacą podatek od wygranej w sądzie? Odpowiedź poznacie czytając niniejszy artykuł.
Obowiązek podatkowy frankowicza
Podatek dochodowy to jedno z najważniejszych zobowiązań względem fiskusa, jakie muszą regulować osoby osiągające podlegający opodatkowaniu dochód. Płacą go zarówno osoby fizyczne (PIT), jak i osoby prawne (CIT). Oznacza to, że przysporzenie majątkowe powstałe wskutek korzystnego wyroku lub ugody należy uwzględnić w deklaracji podatkowej i następnie, odprowadzić od niego podatek. Tak było do roku 2020, kiedy to Minister Finansów wydał rozporządzenie korzystne dla frankowiczów.
Ulga dla frankowiczów – korzystne rozporządzenie Ministra Finansów
Rozporządzenie w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów) związanych z kredytem hipotecznym udzielonym na cele mieszkaniowe, bo o nim mowa, działać miało do końca 2021 roku. Następnie przedłużono jego obowiązywanie na mocy rozporządzenia z 11 marca 2022 do końca roku 2022 i ponownie na dalszy okres aż do 31 grudnia 2024 roku. Wiemy już, że wyżej wymienione rozporządzenie obowiązuje. Ale co z niego wynika? Co daje frankowiczom? Spieszę z wyjaśnieniem.
Klucz do zwolnienia z podatku – cel mieszkaniowy kredytu
Rozporządzenie przewiduje zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od kwot umorzonych wierzytelności z tytułu kredytu mieszkaniowego, a w przypadku osób prawnych od dochodu odpowiadającego równowartości umorzonych kwot wierzytelności z tytułu kredytów mieszkaniowych. Należy mieć na uwadze, że ulga dotyczy podmiotów, które zaciągnęły kredyt na cele mieszkaniowe. Warto wiedzieć, że umorzonej kwoty zobowiązania nie trzeba uwzględniać w rocznym zeznaniu PIT, co do zasady w deklaracjach nie wykazuje się bowiem dochodów zwolnionych z opodatkowania.
Diabeł tkwi w szczegółach. Nie wszystkie kwoty będą zwolnione
Czytając interpretacje urzędów skarbowych znajdziemy potwierdzenie dla powyższych słów – fiskus przyznaje, że kwoty stanowiące realizację „roszczenia o zwrot środków” (tzw. świadczenie nienależne) nie są przychodem frankowicza. Inaczej niestety sprawa ma się w odniesieniu do odsetek, które bank płaci kredytobiorcy po wygranym procesie. Nie jest to bowiem zwrot środków, tylko należności z tytułu zwłoki w ich oddawaniu. Stanowić będą więc przychód kredytobiorcy i nie są objęte zwolnieniem. Dlatego należy je wykazać w zeznaniu rocznym. Szerzej o tym zagadnieniu przeczytacie w interpretacji nr 0115-KDIT1.4011.466.2020.1.MT.
Chcesz skorzystać z ulgi? Pierwszy krok to pozbycie się kredytu
Ministerstwo Finansów wyszło naprzeciw kredytobiorców frankowych i wydało bardzo potrzebne i zarazem przychylne frankowiczom rozporządzenie zwalniające ich z podatku od umorzonych kwot. By jednak z ulgi takiej skorzystać musisz najpierw podjąć krok w kierunku zakończenia relacji z bankiem i pozbycia się kredytu. By to osiągnąć skontaktuj się z LexNord. Szereg prokonsumenckich specjalistów pomoże Ci osiągnąć wymarzony cel.