Sankcja kredytu darmowego w przypadku kredytu hipotecznego

13 listopada, 2023by Kancelaria Lexnord

Sankcja kredytu darmowego a kredyt hipoteczny – czy można z niej skorzystać?

Jeśli zainteresował Cię ten temat i na początek chcesz dowiedzieć się czym w ogóle jest aktualnie obowiązująca sankcja kredytu darmowego odsyłam Cię do mojego wpisu, który znajdziesz pod tym linkiem: Sankcja kredytu darmowego. Po jego przeczytaniu wróć tutaj by dowiedzieć się, jakie warunki musisz spełnić by móc z niej skorzystać mają kredyt hipoteczny.

 

Kto może skorzystać z sankcji kredytu darmowego?

Należy pamiętać, że nie każdy kredytobiorca będzie mógł skorzystać z sankcji kredytu darmowego. W aktualnym brzmieniu ustawy z sankcji kredytu darmowego skorzystają kredytobiorcy, którzy są konsumentami, terminowo płacili swoje zobowiązanie, a kwota kredytu nie przekracza 255.550,00 zł. Wyłączeniu podlegają natomiast kredyty zabezpieczone nieruchomością. Skąd to wynika i czy aby na pewno wszyscy posiadacze kredytu hipotecznego nie mają możliwości by skorzystać z sankcji? O tym poniżej.

 

Kluczem jest data zawarcia umowy kredytu hipotecznego

Sankcja kredytu darmowego jest uregulowana w ramach ustawy o kredycie konsumenckim, natomiast kredyty hipoteczne podlegają przepisom ustawy o kredycie hipotecznym, w której sankcja taka nie występuje. Ustawa ta obowiązuje natomiast od 22 lipca 2017 roku. Oznacza to, że sankcja kredytu darmowego może być stosowana jedynie do kredytów hipotecznych udzielonych pomiędzy 19 grudnia 2011 roku (data wejścia w życie obowiązującej aktualnie ustawy o kredycie konsumenckim – przyp. autor) a 21 lipca 2017 roku.

 

Sankcja kredytu darmowego a kredyt hipoteczny

Mam umowę kredytu hipotecznego zawartą przed 19 grudnia 2011 roku. Co ze mną?

Warto pamiętać, że sankcja darmowego kredytu obowiązywała również wcześniej – przed wprowadzeniem ustawy z 2011 roku. Została ona bowiem wprowadzona w pierwszej kolejności w art. 15 ustawy z dnia 20 lipca 2001 roku o kredycie konsumenckim. Zmiana ustawy spowodowana była natomiast koniecznością wdrożenia w polskim prawie zapisów Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/48/WE z dnia 23 kwietnia 2008 roku w sprawie umów o kredyt konsumencki.

Powyższe oznacza, że po sankcję kredytu darmowego sięgnąć mogą również posiadacze kredytów zawartych przed 19 grudnia 2011 roku, jednak po 19 września 2002 roku. Tego dnia bowiem pierwsza ustawa przewidująca sankcję weszła w życie.

Korzyści jakie niesie za sobą skorzystanie z sankcji kredytu darmowego

 Korzyści z skorzystania z kredytu darmowego dla konsumenta obejmują m.in.:

  • wyraźne obniżenie miesięcznej raty kredytowej,
  • zwrot wszystkich dotychczas poniesionych odsetek i kosztów,
  • umorzenie wszystkich odsetek i kosztów do zakończenia umowy kredytowej,
  • niższe raty przy niezmienionym okresie spłaty,
  • brak możliwości wypowiedzenia umowy przez instytucję kredytową,
  • brak negatywnego wpływu na ocenę zdolności kredytowej.

 

Rzeczy, o których warto pamiętać. Kontakt z LexNord

Warto pamiętać, że w międzyczasie do ustawy wprowadzano zmiany. Przykładowo początkowo wyłączeniu podlegały kredyty poniżej kwoty 500 zł oraz te z terminem spłaty do trzech miesięcy. W kształcie obowiązującym od 20 lutego 2006 roku z zapisów ustawy zostały wyłączone natomiast kredyty w wysokości powyżej 80.000 zł. Temat zmian postaram Ci się przybliżyć w kolejnym artykule poświęconym sankcji kredytu darmowego, pamiętaj jednak, że na łamach wpisu blogowego nie jestem w stanie udzielić Ci kompletnych informacji.

Z uwagi więc na ciągłe zmiany warunków, jakie musiała spełnić umowa kredytowa by zakwalifikować ją do skorzystania z sankcji kredytu darmowego, warto kwestię tę omówić z prawnikiem. Zapraszam do kontaktu z LexNord – nasz zespół opracuje taktykę procesową odpowiednią do Twoich potrzeb.

 

Kancelaria Lexnord

Jesteśmy przede wszystkim dla Was. W naszej pracy kierujemy się bogatym doświadczeniem, wiedzą i empatią. Lexnord - zespół specjalistów, który pomaga konsumentom.

poprzednie
Sankcja kredytu darmowego. Czym jest i kiedy można z niej skorzystać?

Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/lexnord/public_html/lexnord.com/wp-content/themes/avantage/views/prev_next.php on line 36
następne
6 października 2023 - wygrana z mBank S.A. w Warszawie
KANCELARIALexnord
LEXNORD Dorota Pilarczyk i Współpracownicy spółka komandytowo-akcyjna z siedzibą w Katowicach KRS: 0000980378, NIP: 9542842409
Meteorologów 7, 40-526 Katowice
ZOBACZGdzie nas znajdziesz?
https://www.lexnord.com/wp-content/uploads/2020/10/mapapolski.png
POZOSTAŃMY W KONTAKCIEMedia społecznościowe
Jesteśmy wszędzie tam gdzie możemy pomóc.