Czy możesz skorzystać z sankcji kredytu darmowego?

12 grudnia, 2023by Kancelaria Lexnord

Sankcja kredytu darmowego – sprawdź, czy możesz z niej skorzystać!

Tak jak obiecałam w poprzednim wpisie – w tym miejscu dowiesz się, kiedy dokładnie możesz skorzystać z sankcji kredytu darmowego. Czym owa sankcja jest i jakie są jej założenia – dowiesz się klikając w ten link: sankcja kredytu darmowego (klik) . Następnie zapoznaj się z wpisem dotyczącym możliwości skorzystania z sankcji kredytu darmowego w przypadku kredytu hipotecznego (klik) – nie będę się bowiem w tej kwestii niepotrzebnie powtarzać.

Najważniejsza jest data zawarcia umowy

Jeśli zapoznałeś się już z podlinkowanymi artykułami – zapraszam tutaj. Dzięki temu wpisowi wstępnie ocenisz, czy Twoja umowa „łapie się” na sankcję kredytu darmowego. Zacznijmy od tego, że najważniejsza jest data podpisania umowy. Sięgnij więc teraz po swoją umowę, następnie przeskocz do podrozdziału, który dotyczy okresu, w którym ją zawarłeś.

Umowy sprzed 19 września 2002 roku

Dla posiadaczy kredytu udzielonego na podstawie umowy zawartej przed tą datą mam niestety złe wiadomości – nie mogą oni skorzystać z sankcji kredytu darmowego. Nie wyklucza to jednak możliwości by taką umowę podważyć na innej podstawie. Zapraszam serdecznie na naszego bloga, gdzie na pewno znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. Przykładowo, w Twojej umowie kredytu indeksowanego lub denominowanego, zawartej z którymś z tych banków mogą znajdować się klauzule abuzywne: mPlan i MultiPlan w mBanku – BRE Banku, Deutsche Bank, Fortis Bank – BNP Paribas, Kredyt Bank – Bank Zachodni WBK – Santander, Nordea Bank – PKO BP, Własny Kąt Hipoteczny i Hipoteczny Mix – PKO BP, Raiffeisen Bank S.A. i dawny EFG Eurobank Ergasias (Polbank).

Umowy z okresu od 19 września 2002 roku do 18 grudnia 2011 roku (włącznie)

Jeśli zawarłeś umowę w tym okresie masz możliwość skorzystania z sankcji kredytu darmowego. Warto zaznaczyć, że dopiero 28 września 2003 roku wprowadzono dla konsumenta wymóg złożenia pisemnego oświadczenia by móc skorzystać z sankcji.
Dodatkowo musisz pamiętać, że:
1. w okresie od 19 września 2002 roku do 19 lutego 2006 roku Twoja umowa nie mogła opiewać na kwotę niższą niż 500 zł, ani wyższą niż 80.000 zł;
2. w okresie od 20 lutego 2006 roku do 18 grudnia 2011 roku zniesiono wymóg minimalnej kwoty zobowiązania, pozostawiono natomiast górną granicę – niezmiennie 80.000 zł.

Umowy z okresu po 19 grudnia 2011 roku do teraz

Posiadaczy umowy zawartej w tej i po tej dacie na pewno ucieszy wiadomość, że i oni mogą skorzystać z sankcji kredytu darmowego. W aktualnym brzmieniu ustawy z sankcji kredytu darmowego skorzystają kredytobiorcy, którzy są konsumentami, terminowo płacili swoje zobowiązanie, a kwota kredytu nie przekracza 255.550,00 zł. Ograniczenie kwotowe nie zmieniło się od momentu wejścia w życie ustawy.

Czy możesz skorzystać z sankcji kredytu darmowego?

Warto pamiętać, że na łamach krótkiego wpisu blogowego nie jestem w stanie udzielić Ci kompleksowej informacji. Z uwagi na to, że oprócz powyżej wskazanych warunków i tych opisanych w moich poprzednich artykułach dotyczących sankcji kredytu darmowego (linki do nich znajdziesz na górze tego wpisu), odnaleźć można szereg dodatkowych wymogów dla chcących skorzystać z sankcji. Najlepszym wyjściem będzie skontaktowanie się z prawnikiem. Zapraszam do kontaktu z LexNord – nasz zespół przeanalizuje Twoją umowę i następnie pomoże Ci uwolnić się od toksycznego produktu bankowego.

Kancelaria Lexnord

Jesteśmy przede wszystkim dla Was. W naszej pracy kierujemy się bogatym doświadczeniem, wiedzą i empatią. Lexnord - zespół specjalistów, który pomaga konsumentom.

KANCELARIALexnord
LEXNORD Dorota Pilarczyk i Współpracownicy spółka komandytowo-akcyjna z siedzibą w Katowicach KRS: 0000980378, NIP: 9542842409
Meteorologów 7, 40-526 Katowice
ZOBACZGdzie nas znajdziesz?
https://www.lexnord.com/wp-content/uploads/2020/10/mapapolski.png
POZOSTAŃMY W KONTAKCIEMedia społecznościowe
Jesteśmy wszędzie tam gdzie możemy pomóc.