Usunięcie WIBORu z umowy – Jakie są szanse?

18 stycznia, 2024by Kancelaria Lexnord

Usunięcie WIBORu z umowy – są już pierwsze prawomocne zabezpieczenia

Mam dobrą wiadomość dla tych, którzy zastanawiają się czy usunięcie wiboru z umowy jest możliwe i czy zachodzi szansa na podważenie umowy kredytu w złotych oprocentowanego w oparciu o tą stawkę. Sędziowie przychylniej patrzą na argumenty przytaczane przez kredytobiorców. Jest też szansa, że wyrok TSUE w sprawie hiszpańskiej (C-265/22) okazał się tutaj pomocny. Niezależnie jednak od tego, co jest przyczyną – jesteśmy dobrej myśli. Oby więcej takich postanowień, a w następnej kolejności – czekamy na prawomocne wyroki korzystne dla konsumentów.

 

Pierwsze zabezpieczenia w sprawach o WIBOR

Z początkiem zeszłego roku pisaliśmy o tym, że w listopadzie 2022 roku Sąd Okręgowy w Katowicach (sygn. sprawy I Co 556/22) wydał pierwsze w Polsce postanowienie o zabezpieczeniu powództwa poprzez usunięcie z treści umowy parametru WIBOR i pozostawienie w umowie jedynie marży banku.

Niestety morale zostały podniesione na krótko, bo już pod koniec grudnia Sąd Okręgowy w Katowicach po zaskarżeniu orzeczenia przez bank oddalił wniosek o zabezpieczenie roszczenia (postanowienie z dnia 22 grudnia 2022 r., sygn. akt I Cz 123/22). W praktyce oznaczało to, że kredytobiorcy zobowiązani są do dokonywania dalszej spłaty kredytu na pierwotnych zasadach. Więcej w temacie przeczytasz tutaj: Kredyt złotówkowy bez wiboru.

Wady umów kredytów złotówkowych z oprocentowaniem WIBOR

Po przeanalizowaniu wielu umów złotówkowych + WIBOR dojść można do wniosku, że zawierają one wiele wad, a dodatkowo banki często nie wywiązywały się wobec konsumentów ze swoich obowiązków przy ich zawieraniu. Instytucje finansowe notorycznie nie informowały kredytobiorców o ryzyku związanym ze zmienną stopą procentową oraz nie wdrażały żadnych form zabezpieczenia kredytobiorcy przed nieograniczoną możliwością wzrostu wysokości odsetek. Dodatkowo sam wskaźnik referencyjny WIBOR to temat do szerszej dyskusji.

 

Usunięcie Wiboru z umowy a zmiana tendencji na korzyść konsumentów

Po upływie roku od tamtych wydarzeń, polskie sądy powoli zaczynają przełamywać lody. Już dzisiaj odnaleźć możemy szereg postanowień w przedmiocie zabezpieczenia roszczeń kredytobiorców złotówkowych. Są i takie, które jeszcze nie stały się prawomocne, ale również te, które tę ważną cechę posiadają. Słyszy się nawet o bardzo korzystnych rozstrzygnięciach na korzyść złotówkowiczów – zabezpieczeniach wstrzymujących całkowicie spłatę rat, zamiast eliminowania jedynie wskaźnika referencyjnego WIBOR.

Prawomocne postanowienia o zabezpieczeniu – przykłady

Pierwsze i najsłynniejsze zapewne orzeczenie to na pewno postanowienie Sądu Rejonowego w Poznaniu, wydane w dniu 22 czerwca 2023 roku w sprawie o sygnaturze V Cz 9/23/8. W sprawie przeciwko Santander Bank Polska sąd zadecydował o wyeliminowaniu wskaźnika referencyjnego WIBOR na czas trwania procesu.

Drugim orzeczeniem, które przytoczę będzie postanowienie Sądu Okręgowego Warszawa – Praga w Warszawie o sygnaturze akt II C 1391/23, wydane 28 lipca 2023 roku. Konsument powołał się tutaj między innymi na abuzywność postanowień odnoszących się do zmiennego oprocentowania kredytu i wynikającą stąd nieważność umowy kredytu PLN. Zwrócił się także o uwagę na obciążenie go nieograniczonym ryzykiem zmiennej stopy procentowej (WIBOR), brak prawidłowej informacji o ekonomicznych skutkach zawarcia umowy kredytu PLN+WIBOR oraz na niedookreślenie mechanizmu zmiennego oprocentowania kredytu. Orzeczenie jest o tyle ciekawe, że zawiesza w całości spłatę kredytu do zakończenia postępowania w sprawie.

 

Chcesz unieważnić moją umowę kredytu złotówkowego? Kontakt z LexNord

Jeśli zastanawiasz się nad możliwością odzyskania swoich pieniędzy od banku, a nawet o unieważnieniu swojej umowy PLN+WIBOR – zapraszam do kontaktu. Nikt nie zrobi tego tak jak my. Zapoznaj się z naszą ofertą tutaj: Kredyty Wibor. Napisz do nas (kancelaria@lexnord.pl), a dokonamy analizy Twojej umowy całkowicie za darmo! A jeśli interesuje Cię temat wad kredytów złotówkowych oprocentowanych stawką WIBOR – kliknij tutaj: Wibor w kredytach a umowa

 

Kancelaria Lexnord

Jesteśmy przede wszystkim dla Was. W naszej pracy kierujemy się bogatym doświadczeniem, wiedzą i empatią. Lexnord - zespół specjalistów, który pomaga konsumentom.

KANCELARIALexnord
LEXNORD Dorota Pilarczyk i Współpracownicy spółka komandytowo-akcyjna z siedzibą w Katowicach KRS: 0000980378, NIP: 9542842409
Meteorologów 7, 40-526 Katowice
ZOBACZGdzie nas znajdziesz?
https://www.lexnord.com/wp-content/uploads/2020/10/mapapolski.png
POZOSTAŃMY W KONTAKCIEMedia społecznościowe
Jesteśmy wszędzie tam gdzie możemy pomóc.