Banki cofają pozwy. Oficjalne stanowisko mBanku. Świetne wiadomości dla wszystkich frankowiczów

27 marca, 2024by Kancelaria Lexnord

Banki cofają pozwy. Oficjalne stanowisko mBanku. 

Spraw frankowych jest coraz więcej, a odsetek wygranych stale rośnie, osiągając już niemal 100% prawomocnych wyroków korzystnych dla frankowiczów. Wobec tak niekorzystnej dla kredytodawców sytuacji, te na wszelkie sposoby szukały sposobów by zniechęcić pozostałych frankowiczów do składania nowych pozwów o unieważnienie kredytu. Najbardziej popularnymi technikami zniechęcającymi było pozywanie konsumentów o wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z kapitału oraz waloryzację. Czy jest się czego obawiać i czy banki cofają pozwy?

 

Bankom nie należy się nic z tytułu wynagrodzenia za korzystanie z kapitału

Już w dniu 15 czerwca 2023 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C-520/21. TSUE wskazał w nim na brzmienie zasady prawnej wyrażonej łacińską paremią „nemo auditur propriam turpitudinem allegans” (tłumaczenie: „nikt nie może czerpać korzyści z własnej niegodziwości”).

Wyrok głosi, że w razie doświadczenia przez bank jakichkolwiek negatywnych skutków w następstwie uznania za nieważną umowy kredytu denominowanego lub indeksowanego bank nie może otrzymać rekompensaty, ponieważ niekorzytne skutki są wynikiem wyłącznie jego bezprawnego działania. Więcej na temat wyroku przeczytasz wyrok tsue 15.06.2023

TSUE nie pozostawia bankom żadnych złudzeń

 Najnowsze orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej definitywnie wykluczyły także możliwość dochodzenia przez banki roszczeń wykraczających poza zwrot udostępnionego kapitału. Z tego powodu banki masowo wycofują powództwa o tzw. wynagrodzenie za korzystanie z kapitału i waloryzację.

 

Oficjalne stanowisko mBank S.A.

W związku z najnowszymi wyrokami TSUE zwrócić należało się do baków z zapytaniem, jakie plany mają wobec frankowiczów, przeciwko którym wytoczyli już powództwa w sprawach o waloryzację lub korzystanie z kapitału. W raporcie mBanku za ostatni kwartał 2023 roku czytamy, że mBank nie tylko wycofa pozwy, ale też nie będzie składał nowych. W raporcie wskazuje na trzy orzeczenia TSUE: z 15 czerwca 2023 r. w sprawie C-520/21, z 11 grudnia 2023 r. w sprawie C-756/22 i z 12 stycznia w sprawie e C-488/23. Więcej na ich temat przeczytasz klikając w linka ukrytego pod ich sygnaturą.

Banki cofają pozwy przeciwko konsumentom

 Jak informuje Business Insider do grona mBanku, który zadeklarował wycofywanie pozwów i zaprzestanie składania nowych, dołącza także Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski (PKO BP SA). Zgodnie z otrzymanym przez portal komunikatem jego przedstawiciele dostosowują swoją strategię obejmującą procesy do aktualnego orzecznictwa sądów polskich i TSUE. Bank podkreśla również, że dzisiejsze orzecznictwo „wskazuje na brak możliwości dochodzenia przez instytucje finansowe waloryzacji wypłaconego kapitału„.

 

To nie tylko puste obietnice – banki rzeczywiście cofają powództwa

 Wydaje mi się, że warto wspomnieć, że tym razem stanowiska banków to niejedynie obietnice bez pokrycia. Dzisiaj masowo wpływają do nas pisma banków i to nie tylko mBank oraz PKO BP, ale także Millennium, w których to pełnomocnicy banków zawierają stanowiska dotyczące cofnięcia roszczeń o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału i jego waloryzację.

Ponadto część z nich zawiera w swej treści dodatkowo wnioski o umorzenie postępowania w zakresie zwrotu wypłaconego kapitału. Już pod koniec lutego br. do kancelarii wpłynęło 8 takich pism – i to jednego dnia! To świetna wiadomość dla frankowiczów i na pewno duże odciążenie, jeśli chodzi o stres związany z procesem z bankiem.

 

LexNord – pomoc w uwolnieniu się od kredytu

 Kancelaria od lat wspiera konsumentów w walce z kredytodawcami. Nasze doświadczenie wskazuje, iż proces może przynieść naprawdę pozytywne rezultaty. Jeśli interesuje Cię ten temat – zapraszam na bloga, z którego dowiesz się m. in. co możesz zyskać po pozwaniu banku lub tego czym kierować się podczas wyboru odpowiedniej kancelarii do sprawy frankowej.

Skontaktuj się z nami – telefon: 516 076 132, e-mail: kancelaria@lexnord.pl – analizuje umowę zupełnie bezkosztowo. Z naszą ofertą zapoznać możesz się również klikając w linki – prowadzimy sprawy zarówno z zakresu kredytów frankowych jak i złotówkowych. Nie zwlekaj – pomożemy Ci uwolnić się od toksycznego produktu bankowego.

 

Kancelaria Lexnord

Jesteśmy przede wszystkim dla Was. W naszej pracy kierujemy się bogatym doświadczeniem, wiedzą i empatią. Lexnord - zespół specjalistów, który pomaga konsumentom.


Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/lexnord/public_html/lexnord.com/wp-content/themes/avantage/views/prev_next.php on line 10
poprzednie
28 lutego 2024 r. – wygrana z Bankiem Millennium S.A. w Warszawie
następne
Umowa niezgodna z ustawą o kredycie konsumenckim? Jest pytanie prejudycjalne!
KANCELARIALexnord
LEXNORD Dorota Pilarczyk i Współpracownicy spółka komandytowo-akcyjna z siedzibą w Katowicach KRS: 0000980378, NIP: 9542842409
Meteorologów 7, 40-526 Katowice
ZOBACZGdzie nas znajdziesz?
https://www.lexnord.com/wp-content/uploads/2020/10/mapapolski.png
POZOSTAŃMY W KONTAKCIEMedia społecznościowe
Jesteśmy wszędzie tam gdzie możemy pomóc.