Wakacje kredytowe w 2024 roku. Jakie są zasady?

2 czerwca, 2024by Kancelaria Lexnord

Wakacje kredytowe w bieżącym roku? Ustawa z 12 kwietnia 2024 r.

2 maja 2024 r. Prezydent RP podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców. W tym roku więc, tak jak w latach poprzednich (w roku 2022 i 2023) kredytobiorcy spełniający wymagane kryteria ubiegać mogą się o zawieszenie płatności rat. Uzyskanie pozytywnej decyzji w sprawie tzw. wakacji kredytowych może okazać się nie lada odciążeniem dla osób posiadających kredyty złotówkowe. Niestety dla frankowiczów i kredytobiorców posiadających kredyty denominowane i indeksowane do innych walut opcja ta nie jest dostępna. Jakie warunki należy spełnić by móc się ubiegać o wakacje kredytowe? O tym poniżej.

Zasady wakacji kredytowych w 2024 roku

Aby móc ubiegać się o zawieszenie płatności rat musisz spełnić łącznie poniższe warunki:

-posiadasz status konsumenta;
-posiadasz kredyt złotówkowy (PLN);
-kredyt został zawarty przed 1 lipca 2022 roku;
-do końca spłaty kredytu pozostało co najmniej 6 miesięcy (na moment składania wniosku);
-kredytowana nieruchomość przeznaczona jest na własne potrzeby mieszkaniowe;
-wniosek można złożyć tylko dla jednego kredytu;
-kwota kredytu to maks. 1,2 miliona złotych;
-spełniasz kryterium dochodowe.

Kryterium dochodowe w ramach wakacji kredytowych

Kryterium dochodowe to relacja raty kredytu do dochodu wynosząca ponad 30%. Wzór obliczeń jest następujący: dochody gospodarstwa domowego za 3 miesiące dzieli się przez zapłacone raty kredytu, następnie uzyskany wynik mnoży się razy 100. Wynik działania musi być większy lub równy 30%. Nie ma kryterium dochodowego dla gospodarstw z co najmniej trójką dzieci (ustawa obejmuje również dzieci powyżej 18. roku życia, które kontynuują naukę, ale nie starsze niż 25 lat). Kryterium wiekowe nie dotyczy za to dzieci z niepełnosprawnością.

Niektóre banki udostępniają kalkulatory do weryfikacji tego kryterium, dlatego warto śledzić informacje publikowane przez bank, w którym posiadasz kredyt hipoteczny.

Na czym polega zawieszenie rat i jak długo trwają wakacje kredytowe w 2024 roku?

W czasie zawieszenia bank nie dolicza dodatkowych odsetek, ale okres kredytowania się wydłuża. Warto pamiętać jednak o opłacaniu składek ubezpieczeniowych, jeśli są one związane z kredytem – te nie podlegają zawieszeniu. W 2024 roku kredytobiorcy mogą zawiesić 4 raty: 2 raty w okresie czerwiec-sierpień oraz 2 w okresie wrzesień-grudzień. Wniosek o wakacje kredytowe można złożyć od 1 maja 2024 r. za pośrednictwem banku, w którym masz kredyt hipoteczny – pisemnie lub przez bankowość elektroniczną, w zależności od tego, jakie funkcjonalności udostępni Twój bank.

Więcej na ten temat dowiesz się ze stronu Serwisu Rzeczypospolitej Polskiej lub sięgając bezpośrednio do Ustawa z dnia 12 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców.

 

Czy moją umowę kredytu złotowego można unieważnić? Bezpłatna analiza

Masz umowę kredytu złotówkowego z oprocentowaniem WIBOR i myślisz, że może zawierać zapisy abuzywne? Zapraszam do zapoznania się z artykułem poświęconym temu tematowi: Eliminacja Wiboru z umowy  Zapraszam również do zapoznania się z ofertą dotyczącą kredytów złotówkowych. Na początek jednak wyślij do nas umowę oraz inne dokumenty kredytowe (adres: kancelaria@lexnord.com) – analizy umowy dokonamy zupełnie bezpłatnie!

Kancelaria Lexnord

Jesteśmy przede wszystkim dla Was. W naszej pracy kierujemy się bogatym doświadczeniem, wiedzą i empatią. Lexnord - zespół specjalistów, który pomaga konsumentom.

KANCELARIALexnord
LEXNORD Dorota Pilarczyk i Współpracownicy spółka komandytowo-akcyjna z siedzibą w Katowicach KRS: 0000980378, NIP: 9542842409
Meteorologów 7, 40-526 Katowice
ZOBACZGdzie nas znajdziesz?
https://www.lexnord.com/wp-content/uploads/2020/10/mapapolski.png
POZOSTAŃMY W KONTAKCIEMedia społecznościowe
Jesteśmy wszędzie tam gdzie możemy pomóc.