Zgoda na rozszerzenie zakresu zabiegu medycznego

30 września, 2016by Kancelaria Lexnord

Zgoda na rozszerzenie zakresu zabiegu medycznego

 

Dziś co nieco o odszkodowaniach, kobietach, ciąży i porodzie. To ważny temat w obliczu otaczającej nas atmosfery politycznej i decydowaniu o ciałach kobiet, bez ich zgody.

 

Wyrok może nie całkiem nowy, ale bardzo ważny, stanowiący o zgodzie na rozszerzenie zabiegu medycznego w trakcie porodu wykonywanego metodą cesarskiego cięcia.
W wyroku z dnia 19 lutego 2008 r. Sąd Apelacyjny w Katowicach (sygn. akt I ACa 34/08) odniósł się do kwestii bardzo znaczącej dla każdej kobiety, a mianowicie prawnej ważności zgody pacjentki, udzielonej podczas cesarskiego cięcia.

A więc od początku. W trakcie wykonywania tzw. cesarki, lekarz zauważył centralne pęknięcie macicy ku dołowi o długości około 3 cm, a także boczne w kierunku przymacicza. Wskutek tego, poinformował kobietę, że istnieje konieczność rozszerzenia zakresu operacji o zabieg podwiązania jajników ze względu na niebezpieczeństwo dla jej życia lub zdrowia w przypadku kolejnej ciąży. Pacjentka udziela zgody ustnej, a po operacji oskarżyła szpital i lekarzy o pozbawienie jej zdolności płodzenia i zażądała odszkodowania.
W konsekwencji wniesienia pozwu, Sądy dwóch instancji zmierzyły się z pytaniem, czy zgoda udzielona przez pacjentkę była wyrażona w stanie pełnej świadomości skutków takiej operacji. Na tak postawione pytanie Sądy odpowiedziały NIE! Poród jest związany z tak olbrzymim stresem, że wyłącza możliwość podjęcia świadomej decyzji, niezależnie od tego, czy zgoda była wyrażona przed podaniem leku uspokajającego, czy też po jego podaniu. Dodatkowo pacjentka nie miała też wystarczająco dużo czasu, by podjąć trudną dla niej, dotyczącą jej kobiecości decyzję.

Ważnym clue na przyszłość i wskazówką dla kształtującej się praktyki sądowej jest teza sądu wskazująca, że pacjent MUSI mieć pozostawiony czas na podjęcie decyzji dotyczącej zgody na zabieg medyczny, a podczas porodu rozwiązywanego za pomocą cesarskiego cięcia, rozszerzenia zabiegu można dokonywać tylko w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia dla kobiety.

Kancelaria Lexnord

Jesteśmy przede wszystkim dla Was. W naszej pracy kierujemy się bogatym doświadczeniem, wiedzą i empatią. Lexnord - zespół specjalistów, który pomaga konsumentom.

KANCELARIALexnord
LEXNORD Dorota Pilarczyk i Współpracownicy spółka komandytowo-akcyjna z siedzibą w Katowicach KRS: 0000980378, NIP: 9542842409
Meteorologów 7, 40-526 Katowice
ZOBACZGdzie nas znajdziesz?
https://www.lexnord.com/wp-content/uploads/2020/10/mapapolski.png
POZOSTAŃMY W KONTAKCIEMedia społecznościowe
Jesteśmy wszędzie tam gdzie możemy pomóc.