Brak kontaktu z drugim kredytobiorcą a unieważnienie umowy kredytu? Nic nie stoi na przeszkodzie!

21 grudnia, 2023by Kancelaria Lexnord

Brak kontaktu z drugim kredytobiorcą a unieważnienie umowy kredytu? Nic nie stoi na przeszkodzie!

Od dłuższego czasu myślisz o rozpoczęciu postępowania w sprawie swojej umowy kredytu denominowanego w CHF lub indeksowanego do CHF, jednak nie byłeś w stanie uzyskać zgody drugiego kredytobiorcy na proces? Ta wiadomość na pewno Cię ucieszy – teraz możesz unieważnić umowę bez takiej zgody.

Jeśli natomiast jeszcze nie podjąłeś decyzji w kwestii swojego toksycznego kredytu CHF, zapraszam Cię do lektury innych moich artykułów, w których dowiesz się m.in. co możesz zyskać po pozwaniu banku i jak wybrać odpowiednią kancelarię frankową.

 

Wielki przełom w sprawie niewspółpracujących współkredytobiorców

W dniu 19 października 2023 roku Sąd Najwyższy mile zaskoczył Polki i Polaków i wyjątkowo nie odłożył w czasie orzeczenia, nie zadał pytania do Trybunału, a wydał uchwałę. Uchwałę, która nie dość, że jest bardzo korzystna dla frankowiczów, to jeszcze może okazać się wybawieniem dla tych, którzy do tej pory de facto nie mogli rozpocząć postępowania przeciwko kredytodawcy. Dlaczego uchwała jest tak istotna i jak wpłynie na sprawy frankowe? Zacznijmy od początku.

 

Brak kontaktu z drugim kredytobiorcom a umowa kredytu. 

Niewspółpracujący były małżonek lub współkredytobiorca? Taki kredyt można unieważnić. W 2022 roku pisaliśmy o tym, że rozwód co do zasady nie jest przeszkodą do unieważnienia kredytu. Przeszkodą może być natomiast niewspółpracujący ex-małżonek. Zapraszam Was serdecznie do zapoznania się z treścią tego artykułu – Rozwód a kredyt frankowy. Tutaj natomiast dowiesz się, co od tego czasu się zmieniło. A sytuacja zmieniła się diametralnie.

 

Uchwała SN z 19 października 2023 r. w sprawie III CZP 12/23

W uchwale tej Sąd Najwyższy odpowiedział na pytanie ​czy w procesie przeciwko bankowi o ustalenie nieważności umowy kredytu konieczny jest po stronie powodowej udział wszystkich kredytobiorców. W odpowiedzi na nie SN podjął Uchwałę o następującej treści:

„W sprawie przeciwko bankowi o ustalenie nieważności umowy kredytu nie zachodzi po stronie powodowej współuczestnictwo konieczne wszystkich kredytobiorców.”

 

Znaczenie uchwały dla frankowiczów

Uchwała mówi więc, że nie ma wymogu, by aby skutecznie pozwać bank, po stronie powodowej musieli stanąć wszyscy kredytobiorcy wymienieni w umowie. I dotyczy to nie tylko byłych małżonków, którzy rozstali się w niezgodzie lub w ogóle nie utrzymują ze sobą kontaktu. Tyczy się to wszystkich – od rodziny, partnerów i ex-partnerów czy po prostu przyjaciół, z którymi zaciągnęło się zobowiązanie, po małżonków, którzy dalej są szczęśliwą parą, jednak w kwestii pozwania banku nie są zgodni – jedno chce, drugie nadal się waha.

Czy brak kontaktu z drugim kredytobiorcom uniemożliwia pozwanie banku? Aktualnie by pozwać bank wystarczy by po stronie powodowej pojawił się jeden ze współkredytobiorców frankowych.

 

Czas unieważnić umowę – kontakt z LexNord

Jesteś właśnie w takiej sytuacji? Od dawna chcesz unieważnić umowę kredytu denominowanego w CHF lub indeksowanego do CHF, jednak nie mogłeś z uwagi na brak zgody drugiego kredytobiorcy? Skoro teraz to możliwe – nie zwlekaj. Skontaktuj się z LexNord, a nasz zespół specjalistów przeprowadzi Cię przez tę podróż do wolności kredytowej.

Aktualną ofertę znajdziesz klikając w te linki:

oferta dotycząca kredytów powiązanych z CHF,

oferta dotycząca kredytów złotówkowych.

 

 

 

 

 

Kancelaria Lexnord

Jesteśmy przede wszystkim dla Was. W naszej pracy kierujemy się bogatym doświadczeniem, wiedzą i empatią. Lexnord - zespół specjalistów, który pomaga konsumentom.

poprzednie
Kredyt w dawnym BGŻ S.A. można pozwać bank?

Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/lexnord/public_html/lexnord.com/wp-content/themes/avantage/views/prev_next.php on line 36
następne
6 grudnia 2023 r. - wygrana z PKO BP S.A. z siedzibą w Warszawie
KANCELARIALexnord
LEXNORD Dorota Pilarczyk i Współpracownicy spółka komandytowo-akcyjna z siedzibą w Katowicach KRS: 0000980378, NIP: 9542842409
Meteorologów 7, 40-526 Katowice
ZOBACZGdzie nas znajdziesz?
https://www.lexnord.com/wp-content/uploads/2020/10/mapapolski.png
POZOSTAŃMY W KONTAKCIEMedia społecznościowe
Jesteśmy wszędzie tam gdzie możemy pomóc.