Kredyt w dawnym BGŻ S.A. można pozwać bank?

21 grudnia, 2023by Kancelaria Lexnord

Czy mając kredyt CHF w dawnym BGŻ S.A. można pozwać bank? Czy można unieważnić umowę BNP Paribas (dawny BGŻ)? Czy ugody oferowane przez BNP Paribas są korzystne?

Jeśli masz kredyt powiązany z frankiem szwajcarskim w BNP Paribas (dawny Bank Gospodarki Żywnościowej) i dalej zastanawiasz się, czy warto zdecydować się na podjęcie sądowej walki z bankiem – ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Tutaj dowiesz się czy umowy dawnego BGŻ zawierają klauzule abuzywne i czy jest możliwość by skutecznie wyeliminować Twoją umowę z obrotu. Jeśli natomiast chciałbyś się dowiedzieć jakie korzyści płyną z pozwania banku – link do wpisu w tej tematyce znajdziesz: Pozwanie banku. Co możesz zyskać?

 

Czy umowę z dawnym Bankiem Gospodarki Żywnościowej S.A. da się unieważnić?

W przypadku umów dawnego BGŻ sprawa jest o tyle skomplikowana, że pełnomocnicy BNP Paribas (następcy prawnego BGŻ) podnoszą, że umowy te od samego początku są kredytami stricte walutowymi – kwota kredytu bowiem ustalana była w walucie CHF. Nie jest to oczywiście prawda – umowy dawnego BGŻ to bowiem klasyczne umowy kredytu denominowanego w CHF.

W kredycie denominowanym kwota kredytu jest wyrażona w walucie obcej, a zostaje wypłacona w walucie polskiej. Spłata kredytu również następuje w walucie krajowej. W umowach walutowych natomiast wypłata i spłata następowałaby we franku szwajcarskim. Zaglądając do § 37 Regulaminu obowiązującego w tym czasie w BGŻ czytamy, że wypłata i spłata następuje w złotych i nie ma możliwości by zastosować tu inną walutę. Z tej przyczyny kredyty BGŻ nie są kredytami walutowymi, a kredytami denominowanymi.

 

Klauzule abuzywne dawnego BGŻ S.A.

Poniżej przykładowe abuzywne klauzule umowne, które znajdują się w umowach BGŻ.

[Umowa kredytu z 2008 r.]
  • 2 ust. 2Kredyt zostanie uruchomiony bezgotówkowo, jednorazowo, w kwocie nie wyższej niż kwota kredytu, po spełnieniu warunków wynikających z umowy kredytowej, na rzecz:
  1. a)  BGŻ S.A. w kwocie X CHF tytułem sfinansowania opłaty przygotowawczej,
  2. b)  Zbywcy w kwocie i na rachunek wskazany w umowie kupna-sprzedaży kredytowanej nieruchomości zawartej w formie aktu notarialnego,
  3. c)  Na rachunek osobisty Kredytobiorcy prowadzony w BGŻ S.A. tytułem sfinansowania opłat notarialnych oraz w ewentualnej pozostałej kwocie wynikającej z różnic kursowych.”
  • 2 ust. 4 pkt g) „pokrycie ewentualnych różnic pomiędzy kwotą kredytu przeliczoną na złote po kursie kupna obowiązującym w dniu złożenia wniosku o kredyt, a kwotą kredytu przeliczoną na złote po kursie kupna z dnia uruchomienia kredytu, niezbędna do zamknięcia transakcji,
  • 4 ust. 1 „Kredytobiorca zobowiązuje się do spłaty kredytu wraz z odsetkami w terminie określonym w ust. 3. Spłata kredytu następuje w złotych. Zmiana kursu waluty wpływa na wysokość salda kredytu oraz raty kapitałowo-odsetkowej.”

 

[Regulamin kredytu hipotecznego i budowlanego]

  • 37 „1. Kredyty w walutach wymienialnych wypłacane są w złotych, przy zastosowaniu kursu kupna waluty obowiązującego w Banku w chwili wypłaty.
  1. Kredyt w walutach wymienialnych podlegają spłacie w złotych, przy zastosowaniu kursu sprzedaży waluty obowiązującego w Banku w chwili spłaty.”

Jeśli posiadasz kredyt w innym banku wstępnie zbadać swoją umowę możesz przy pomocy tzw. mapy klauzul niedozwolonych. Mapę znajdziesz na stronie Rzecznika Finansowego.

 

Ugody oferowane przez BNP Paribas w 2023 roku

Już od grudnia 2021 roku BNP Paribas prowadzi indywidualne negocjacje z klientami, z którymi pozostaje w sporze lub co do których istnieje uzasadnione ryzyko wdania się w spór.

Po wydaniu wyroku TSUE z dnia 15 czerwca 2023 r. w sprawie C-520/21 bank zaobserwował nieznaczne zmiany w zachowaniach klientów (m.in. związane z wycofaniem się przez niektórych klientów z zawarcia ugody, pomimo wcześniejszej akceptacji jej warunków), które wpływają na parametry i założenia przyjęte dotychczas, w tym skłonność klientów do zawierania ugód. Na dzień 30 września 2023 roku BNP Paribas przedstawił indywidualne propozycje ugody 12 548 klientom i 3 778 klientów zaakceptowało warunki przedstawionych propozycji, z czego podpisano 3 174 ugód.

Powyższe oznacza, że po czerwcowym wyroku TSUE wiele osób zrezygnowało z pomysłu na zawarcie ugody na rzecz procesu sądowego. W kontrze do tego – BNP zaczął proponować jeszcze korzystniejsze warunki ugód.

 

Czy warto pozwać BNP Paribas? A może lepiej zawrzeć ugodę? Kontakt z LexNord

Dostałeś propozycję ugody i wydaje się być atrakcyjna? Uważaj – pomimo, że propozycje ugodowe są coraz korzystniejsze dla frankowiczów, to zazwyczaj dalej bardziej opłacalne jest sądowe unieważnienie umowy. Warto treść projektu ugody przeanalizować ze swoim prawnikiem – dopiero dogłębna analiza wykaże, który wybór jest dla Ciebie bardziej opłacalny.

Jeśli jesteś posiadaczem kredytu frankowego w dawnym BGŻ i zostałeś adresatem propozcyji ugodowej lub po prostu chciałbyś pozwać bank i uwolnić się od zobowiązania skontaktuj się z LexNord – kancelarią, która ma na swoim koncie 100% sukcesów w sprawach kredytów CHF. Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje prowadzenie sprawy frankowej – odsyłam do mojego artykułu, który znajdziesz: Prowadzenie sprawy frankowe w 2023 ile kosztuje?

Zapoznaj się z naszą ofertą współpracy – prowadzimy sprawy zarówno z zakresu kredytów frankowych jak i złotówkowych. Kontakt: telefon: 516 076 132, e-mail: kancelaria@lexnord.pl

 

Pozostałe banki i klauzule abuzywne w ich umowach

Jeżeli jesteś natomiast kredytobiorcą frankowym w innym banku –na blogu LexNord znajdziesz wpisy dotyczące klauzul abuzywnych w umowach mPlan i MultiPlan w mBanku – BRE Banku, Deutsche Bank, Fortis Bank – BNP Paribas, Kredyt Bank – Bank Zachodni WBK – Santander, Nordea Bank – PKO BP, Własny Kąt Hipoteczny i Hipoteczny Mix – PKO BP, Raiffeisen Bank S.A. i dawny EFG Eurobank Ergasias (Polbank). Kliknij w wybraną nazwę banku, a link przekieruje Cię do właściwego artykułu.

 

Kancelaria Lexnord

Jesteśmy przede wszystkim dla Was. W naszej pracy kierujemy się bogatym doświadczeniem, wiedzą i empatią. Lexnord - zespół specjalistów, który pomaga konsumentom.

KANCELARIALexnord
LEXNORD Dorota Pilarczyk i Współpracownicy spółka komandytowo-akcyjna z siedzibą w Katowicach KRS: 0000980378, NIP: 9542842409
Meteorologów 7, 40-526 Katowice
ZOBACZGdzie nas znajdziesz?
https://www.lexnord.com/wp-content/uploads/2020/10/mapapolski.png
POZOSTAŃMY W KONTAKCIEMedia społecznościowe
Jesteśmy wszędzie tam gdzie możemy pomóc.